The Louisiana Sports Writers Association

The LSWA

2015 All State Baseball and Softball teams


CLASS 5A
BASEBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Kale Breaux     Sulphur Sr.     10-0
P       Jack Burk       Jesuit  Sr.     5-1
P       Bailey Holstein Denham Springs  Sr.     9-1
P       Ross Massey     Catholic-BR     Sr.     11-0
C       Bryan Bowen     Captain Shreve  Sr.     .478
IF      Addison Armand  Barbe   Sr.     .398
IF      Malik Blaise    Chalmette       Sr.     .389
IF      Josh Smith      Catholic        Jr.     .448
IF      Lenni Kunert    Live Oak        Sr.     .485
OF      Dayton Dugas    Sam Houston     Sr.     .405
OF      Ben Hess        Jesuit  Sr.     .438
OF      Tre’ Turner     Holy Cross      Jr.     .407
UTL     Austin Nelson   Sulphur Sr.     .407
UTL     Blair Frederick Brother Martin  Jr.     6-3
UTL     Evan Pace       Zachary Sr.     .485
UTL     Derek Boutin    Acadiana        Sr.     3-1
UTL     Travis Swaggerty        Denham Springs  Sr.     .451

OUTSTANDING PLAYER: Kale Breaux, Sulphur
COACH OF THE YEAR: Brad Bass, Catholic

Honorable mention: Keelyn Johnson, Jr., Pineville; Peyton Johnson, Sam Houston; Ahmani Martin, East St. John; Nathan Pilutti, Destrehan; Scott Crabtree, Jesuit, LF, Sr.; Andrew Lowe, Airline; Kyle Backofen, Airline; Steele Netterville, Byrd; Luke Bergeron, Terrebonne; Aaron Lee, Thibodaux; Peyton Bonvillain, Thibodaux; Tyler Brown, Thibodaux; Chandler Richard, Central Lafourche; Matthew Beck, Alexandria Senior High; Brian Metoyer, Natchitoches Central; Kyle Griffin, Sulphur; Dustin Mitchell, West Monroe; Hayden Frost, West Monroe; Shane Saizan, Chalmette; Austin Perrin, Hahnville; Cole Martin, Destrehan; Cory Musselman, Zachary; Dillon Abbess, Dutchtown; Dustin Duhon, Sam Houston; Chase Fourcade, Rummel;  Grant Schulz, Holy Cross; Braden Comeaux, Barbe; Caden Doga, Ruston; Brennan Breaud, Destrehan; Peyton Davis, Airline; Marshall Alexander, Barbe; Jacob Stracner, Sam Houston; Jacob Pearson, West Monroe; Chance Cole, Byrd; Jace Nini, Shaw; Michael Claverie, Live Oak; Micah McHugh, Zachary; Brant McNease, Barbe; Beau Hardin, Lafayette; Brian Fairbanks, Catholic; Chandler Neal, West Monroe; Antonio Cullota, Comeaux; Clay Rickard, West Monroe; Landon Mims, West Monroe; J.D.Evans, Northshore; Brandon Briuglio, Jesuit; Logan Billingsley, Hahnville; Braxton Dufrene, Hahnville.

CLASS 5A SOFTBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Tanner Wright           Sam Houston     Jr.     24-1
P       Lauren Beadle           Hahnville       Sr.     12-0
P       Gabrielle Sharp St. Amant       Sr.     24-1
P       Ali McCoy       Dutchtown       Jr.     26-9
C       Jaden Accardo           Denham Springs  So.
IF      Kourtney Gremillion     St. Amant       Jr.     .540
IF      Kara Gremillion St. Amant       Sr.     .584
IF      Samantha Dares  Mt. Carmel      Jr.     .424
IF      Gisselle Ash    Live Oak        Sr.     .549
OF      Konner Richard  Sam Houston     Sr.     .480
OF      Victoria Pederson       Ouachita        Sr.     .352
OF      Brittany Case   Denham Springs  Sr.     .588
UTL     Claire Weinberger       East Ascension  Jr.     .582
UTL     Jessie Watts    East Ascension  Jr.     .483
UTL     Anna Dies       Haughton        Sr.     .524
UTL     Savannah Folse  Fontainebleau   Sr.     15-4
UTL     Padyn Williams  Sam Houston     So.     .512

OUTSTANDING PLAYER: Tanner Wright, Sam Houston
COACH OF THE YEAR: Nancy Ensminger, Dutchtown

Honorable mention: Amanda Cannella, Mt. Carmel; Alaina Guarino, Mt. Carmel; Jordyn Perkins, Mt. Carmel; Krista Robles, Destrehan; Harli Crow, Denham Springs; Brooke Overley, H.L. Bourgeois; Abbie Bonvillain, Thibodaux; Bethany Bourgeois, Thibodaux; Kourtney LeBlanc, Central Lafourche; Stevie Guin, Terrebonne; Dorrie Cormier, Acadiana; Sydni Larrivierre, Acadiana; Anna Dies, Haughton; Samantha Guile, Parkway; Destiney Lilley, Ouachita; Adison Roark, Ouachita; Dorrie Cormier, Acadiana; Kayla Sheridan, Sulphur; Morgan McInnis, Byrd; Nikki Skerlong, Ouachita; Kennedi Smith, Acadiana; Alexis Rayborn, Parkway; Elyse Thornhill, St. Joseph’s Academy; Bria White, Dutchtown; Mary Kate Bozeman, Parkway; Taylor Edwards, Sam Houston; Aerial Mass, Barbe; Baylie Doiron, Zachary; Amanda Holliday, Live Oak; Rebecca Martin, Pineville; Maddie Evers, Pineville; Taryn Anotine, Alexandria, Payten Collins, Pineville; Taylor Trabeaux, St. Amant; Maeson Martindale, Hahnville; Samantha Mracich,
Chapelle.


CLASS 4A 
BASEBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Dylan Coburn    Tioga   Fr.     10-2
P       Cody Street     West Ouachita           Sr.     8-2
P       Hogan Harris    St. Thomas More Sr.     6-1
P       Josh Taylor     Teurlings Catholic      Jr.     9-1
C       Hunter Cory     West Ouachita           Sr.     .410
IF      Zach Watson     West Ouachita           Jr.     .463
IF      Cameron Horton  Benton          Sr.     .405
IF      O’Neal Lochridge        St. Thomas More Sr.     .456
IF      Chris Reid      St. Michael     Sr.     .416
OF      Tremaine Spears Tioga   Jr.     .445
OF      Josh Magee      Franklinton     Sr.     .529
OF      Brennan Breaux  St. Thomas More Sr.     .414
UTL     Tyree Thompson  Karr    Jr.     8-4
UTL     Oliver Campbell Neville Sr.     .374
UTL     Aaron Sheppard  Benton          Sr.     9-3
UTL     Hayden Cantrelle        Teurlings Catholic      So.     .402
UTL     Morgan Angelo   Franklinton     Sr.     .375

OUTSTANDING PLAYER: O’Neal Lochridge, St. Thomas More
COACH OF THE YEAR: Mike Thibodeaux, Teurlings Catholic

Honorable mention: Jesse Winters, Grant; Tanner Craft, Benton; Matt Ramsey, North DeSoto; Austin Townsend, Loyola; Hunter Speights, North DeSoto; Dillon Hostetler, Loyola; Tyler Landry, Assumption, Aidan Sanders, Assumption; Matt Ledet, Vandebilt Catholic, David Yancey, Vandebilt Catholic, Tyler Crochet, South Terrebonne; Drey Dupre, South Terrebonne, Ethan Scioneaux, Morgan City; Joe Keller, Plaquemine; Clayton Noakes, Grant; Connor Miller, Tioga; Jeremiah West, LaGrange; Joseph Tassin, West Ouachita; Jon Jones, Belle Chasse; Kye Matherne, Vandebilt Catholic; Jonathan Lofton, St. Michael; Logan Dubois, Tioga; D’Andre Williams, Tioga; Jimmy Prieur, East Jefferson; Zach Saunders, Tioga; Houston Dixon, Neville; Alex Sonnier, Eunice; Quinton Guice, Neville; Hunter Parker, Grant; Braiden Usey, Belle Chasse; Alex Boone, North DeSoto; Austin Townsend, Loyola; Logan Kreyenbuhl, Leesville; Pate Broussard, Crowley; Joseph Tassin, West Ouachita; Austin Russell, West Ouachita; Brandon Romero, St. Thomas More; Austin Bradford, Franklinton; and Mack McElween, Franklinton; Gavin Englade, Lutcher; Joe Keller, Plaquemine.

CLASS 4A SOFTBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       E.C. Delafield  North DeSoto    So.     26-1
P       Karli Perque    Cabrini         Jr.     15-11
P       Summer Ellyson  Teurlings Catholic      13-1
P       Kirstyn Torres          Assumption      Sr.     17-6
C       Bailey Hemphill St. Thomas More Jr.     .489
IF      Maddie Burchell North DeSoto    Sr.     .418
IF      Rebecca Skains  West Ouachita           Sr.     .521
IF      Bayli Simon     North DeSoto    Jr.     .459
IF      Amanda Gianelloni       Assumption      Sr.     .478
OF      Jenna Parker    Academy of Our Lady     Sr.     .604
OF      Bobbi Smith     West Ouachita           Sr.     .438
OF      Tia Coleman     Bastrop Sr.     .453
UTL     Chelsea Fagan   Bastrop Sr.     .343
UTL     Taiesha McDowell        Neville         Jr.     .398
UTL     Nora Keehn      Vandebilt Catholic      Sr.     10-6
UTL     Katelyn Hukins  Beau Chene      Sr.     .491
UTL     Whitney Romero  St. Thomas More Sr.     13-9

OUTSTANDING PLAYER: E.C. Delafield, North DeSoto
COACH OF THE YEAR: Kirk Delatte, Assumption

Honorable mention: Holly Huhn, St. Scholastica; Paige Hulin, Lakeshore; Hayley Barbazon, Belle Chasse; Annie Robinson, Ellender; Alyssa Bush, Ellender; Morgan Pitre, Ellender; Tyler Hebert, Morgan City; Brandi Ingram, Morgan City, Celestina Williams, Morgan City; Lauren Porche, Vandebilt Catholic, MacKenzie Rousseau, Vandebilt Catholic, Logan Deroche, Vandebilt Catholic; Cassie Boquet, Vandebilt Catholic; Sunni Rae Blanchard, Assumption; Claire Landry, Assumption; Kelsie Authement, South Terrebonne; Zakayla Collins, Leesville; Victoria Burns, Beau Chene; Mallory Perrault, Plaquemine; Averi Louque, Lutcher; Lauren Parson, DeRidder; Bryley Rodriguez, Beau Chene; Amy Crockett, West Ouachita; Kassi Leonard, Assumption; Ashley Schiller, Northwood; Emily Henderson, North DeSoto; Caroline Vanchiere, Loyola; Alex Cooper, DeRidder; Jeannemarie Angelle, Cecilia; Abbi Cole, Benton; Galen Brooks, Bastrop; Megan Crymes, Bastrop; Mary Claire Shepherd, Neville; Courtlin Naquin, Teurlings Catholic; Madison Judice, Teurlings Catholic; Destiny Williams, Bolton; Taylor Pippen Tioga; Destinee Frazier, Bolton.


CLASS 3A
BASEBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Donald Comeaux  North Vermilion Sr.     10-1
P       Nick Lee        South Beauregard        Sr.     12-3
P       Cameron Sanders E.D. White      Sr.     9-2
P       Adam Tarver     Parkview Baptist        Sr.     7-3-1
C       Ryne Ray        Evangel Christian       Sr.     .390
IF      Ryan Palermo    St. Louis       Jr.     .405
IF      A.J. Huff       John Curtis     Sr.     .362
IF      Gunner McEachern        North Webster           Sr.     .443
IF      Sam O’Brien     Parkview Baptist        Jr.     .435
OF      Myles Washington        John Curtis     Sr.     .424
OF      Justin Loupe    St. Charles     Jr.     .430
OF      Alex Hawkins    E.D. White      Jr.     .426
UTL     Thomas LeBleu   Iowa    Sr.     9-1
UTL     Daniel Cabrera  John Curtis     So.     .566
UTL     Evan Daigle     Brusly  Jr.     .371
UTL     Blake Buckman   Evangel Christian       Sr.     6-2
UTL     Austin Weber    St. Charles     Sr.     7-3

OUTSTANDING PLAYER: Daniel Cabrera, John Curtis
COACH OF THE YEAR: Johnny Curtis, John Curtis
Honorable mention: Ethan Roberts, Sr., Buckeye; Stihl Smith, Sr., Caldwell; Jacob Bordelon, John Curtis, Sr.; Zack Roussel, St. Charles Catholic, Jr.; Trey St. Pierre, E.D. White Catholic; Kenny Singleton, Patterson; Sirbatian Charles, Patterson; Neil Theriot, Berwick; Brandon Fryou, Berwick, Michael Hawkins, E.D. White Catholic, Justin Morvant, Berwick; Jake Lagrange, Patterson; Jake Dunn, Brusly; Demetrius Howard, Jena; Trey Morgan, West Feliciana; Logan Savoy, South Beauregard; Thomas Legendre, E.D. White; Jake Wharton, University; Frank Robichaux, E.D. White; Manny Miles, University; Connor Dupuy, North Vermilion; Charlie Smith, Jena; Justin Ory, St. Charles Catholic; Shane Miears, Evangel Christian; Jansen Fontenot, South Beauregard; Issac Smith, Buckeye; William Handjis, Vidalia; Hunter Roussel, Iowa; Elgin Woodside, Thomas Jefferson; Austin Reich, Brusly; Taylor Abshire, North Vermilion; Ryan Meaux, North Vermilion; Ferguson Cochran St. Louis; Destin Bailey, Loranger; Ross Granger, Erath; Jesse Jordan, Erath.

CLASS 3A SOFTBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Amberlee Nix    North Webster           Sr.     18-6
P       Cameron Crochet Iota    Jr.     15-2
P       Peyton Pigniolo John Curtis     Sr.     21-3
P       Abby Trahan     Kaplan          Jr.     16-4
C       Kaitlin David   Brusly  Jr.     .465
IF      McKenzie Armand Iota    Sr.     .477
IF      Toni Hebert     John Curtis     Jr.     .373
IF      Taylor Satchell Notre Dame      Sr.     .592
IF      Nicky Dawson            Parkview Baptist        Jr.     .602
OF      Allie Parker    South Beauregard        Sr.     .568
OF      Shannon Theriot Berwick Sr.     .486
OF      Akiya Thymes            Brusly  Sr.     .470
UTL     Kali Clement    E.D. White      Sr.     .430
UTL     Elise LeBouef           Notre Dame      Sr.     .470
UTL     Claire Meyers           North Vermilion Sr.     .427
UTL     Lexie Dautel    Parkview Baptist        Jr.     .464
UTL     Olivia Gabor    Kaplan          Sr.     .502

OUTSTANDING PLAYER: Peyton Pigniolo, John Curtis
COACH OF THE YEAR: Shay Herpin, Kaplan

Honorable mention: Morgan Rosteet, St. Louis; Mary Guillory, St. Louis; Payton Adams, Curtis, Jr; Alyssa Dean, Curtis, Fr.; Brennan Bourgeois, Thomas Jefferson, Jr.; Logan Melancon, Curtis, Jr.; Tayler Hall, Patterson, Gaylen Grogan, Patterson; Ashlyn Rock, Patterson; Rennen Delatte, Berwick; Shelby Bergeron, Berwick; Jordan Lipari, Berwick; Sydney Bordis, E.D. White Catholic; Kyana Thymes, Brusly; Maddie Laprarie, Brusly; Grace Doucet, Notre Dame; Anna Bordelon, Parkview; Morgan Acosta, Parkview Baptist; Emily Deramus, Evangel Christian; Avery Sanders, E.D. White; Sydney Falcon, E.D. White; Cassie Thomas, North Webster; Karli David, Brusly; Triston Gros, E.D. White; Morgan Harlow, Westlake; Taryn McNabb, Jewel Sumner; Lindsey Schexnailder, Kaplan; Kendi  Malcomb, Jena;  Braegan Burlew, Jena; Kelsey Bradford, Jena;  Taylor Rogers, Vidalia; Cassie Gonzales, Vidalia; Katelynn Caraway, Caldwell; Connor Stockstill, Caldwell; Shae Schreckengost, Buckeye; Rebecca Shepherd, Buckeye.


CLASS 2A
BASEBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Jesse Fruge     Rosepine        Sr.     5-3
P       Zach Rider      Kinder  Sr.     8-0
P       Cameron Gray            Lakeside        So.     5-2
P       Tyler Pigott    Doyle   Sr.     9-1
C       Brandon Morris  Riverside       Jr.     .371
IF      Kane Bass       Rosepine        Sr.     .455
IF      Dylon Poncho    Kinder          Sr.     .513
IF      Johnny Johnson  Runnels Jr.     .430
IF      Mason Vicknair  Riverside       So.     .403
OF      Reed Bolton     St. Thomas Aquinas      Jr.     .410
OF      Wyatt Martin    Oak Grove       Sr.     .453
OF      Tyler Gauthier          Riverside       Jr.     .377
UTL     Alec Duhe       Dunham  Jr.     .425
UTL     Jonathan Stagg  Redemptorist    Sr.     .365
UTL     Welles Cooley           Kinder          Jr.     .433
UTL     Hilton Savoy    Doyle   Sr.     8-1
UTL     Chase Cockrell  Oak Grove       Sr.     .420

OUTSTANDING PLAYER: Zach Rider. Kinder
COACH OF THE YEAR: Ty Rollinson, Oak Grove

Honorable mention: Cameron Christian, So., Menard; Dawson Ritter, So., Many; Gavin Sonnier, Kinder; Connor Wolfe, Haynes, Sr.; Brandon Hymel, Riverside, Sr.; Austin Carlile, Fisher; Jacob Boatner, Bunkie; Brennan DesRoches, Fisher; Bryce Baker, Kinder; Zach Crooks, Menard; Chris Beckman, Episcopal; Mikey Simoneaux, Pickering; Brandon Hymel, Riverside; Dalton Dopson, Sterlington; Holden Fabre, Fisher; Corbett Miguez, Menard; Brad Shafer, St. Thomas Aquinas; Jared Rider, Kinder; Jack Mills, Newman; Logan Clark, Lakeside; Hampton Hudson, Runnels; Josh Sparks, Runnels; Devon Murphy Sterlington; Allen Dennis, Newman; Austin Carlisle,                                        Fisher; Taylor Jeanlewis, Catholic-NI; Champ Artigues, St. Thomas Aquinas; Brad Shafer, St. Thomas Aquinas; Hunter Stanley, St. Thomas Aquinas; Alex                                          Egan, St. Thomas Aquinas; Hunter Amedee, Runnels.

CLASS 2A SOFTBALL

Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Anna Beth Johnson       Winnfield       Jr.     13-4
P       Caroline Settle         Many    Jr.     216 Ks
P       Kayla Busby     Menard  Sr.     11-3
P       Sarah Chamberlain       Calvary Baptist So.     20-5
C       Lauryn McMahon  Rosepine        So.     .408
IF      Megan Trahan            Kinder          Sr.     .568
IF      Maddie Smith            Menard  So.     .340
IF      Jensen Howell           Menard  So.     .341
IF      Hailey Tassin   Riverside       Sr.     .439
OF      Jensen Volz     Hannan  Jr.     .530
OF      Payton LeBlanc  Catholic-NI     Sr.     .345
OF      Keisha Daniels  Kinder          Sr.     .480
UTL     Erica Delauneville      Riverside       Sr.     .478
UTL     Karlee Kraft    St. Thomas Aquinas      Fr.     22-3
UTL     Shaye Tredinich Hannan  So.     .440
UTL     Kasey James     Winnfield       Jr.     .390
UTL     Tori Collins    Opelousas Catholic      So.     .400

OUTSTANDING PLAYER: Jensen Howell, Menard
COACH OF THE YEAR: Lyn Bankston, Winnfield

Honorable mention: Amber Manuel, Mamou; Courtney Pellegrin, Fisher; Kassilyn Rojas, Fisher; Cheyenne Triche, Riverside: Lexi Johnson, Riverside; Brittany Chetta, Pope John Paul II; Kiri Parker, St. James; Anna Lafleur, Opelousas Catholic; Morghan LaTour, Rosepine; Summer Atkins, Pickering; Tori Collins, Opelousas Catholic; Camryn Flanagan, St. Thomas Aquinas; Taylor Hammock, Calvary Baptist; Marissa Reed, Calvary Baptist; Abby Guin, Menard; Makayla Clements, Winnfield; Christy Brown, Episcopal; Tori Carroll, Oak Hill; Nikki Jarrell, Oak Hill; Cheyanne Guillory, Rapides; Drew Bennett, Oak Grove; Sarah Dugan, Oak Grove; Abby Cook, Oak Grove; Ashley Nunn, Lakeside.


CLASS 1A
BASEBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Gregory Leger           Central Catholic        So.     7-1
P       Connor Bates    Covenant Christian      Sr.     10-4
P       Aaron George    Ouachita Christian      Jr.     9-3
P       Phillip Vidrine         Sacred Heart-VP Sr.     12-2
C       James Carney    St. Mary’s      Sr.     .420
IF      Ryan Reynolds   Ouachita Christian      Jr.     .345
IF      Grant Mathews   Country Day     Sr.     .484
IF      Samuel Guarisco Central Catholic        Jr.     .404
IF      Jake Slaughter          Ouachita Christian      Jr.     .336
OF      Grant Shepherd  Ouachita Christian      Jr.     .389
OF      Collin Landry   Ascension Catholic      Jr.     .356
OF      Jacob Luke Lafleur      Sacred Heart    Sr.     .489
UTL     Drew Brown      St. Edmund      Sr.     11-3
UTL     Jacob Brown     Cedar Creek     Sr.     .412
UTL     Cullen Ledet    Convenant Christian     Jr.     .386
UTL     Cameron Stovall Hanson Memorial Sr.     .479
UTL     Brandon Noel    St. John        Sr.     7-2

OUTSTANDING PLAYER:  Connor Bates, Convenant Christian
COACH OF THE YEAR: Scotty Richard, St. Edmund

Honorable mention: Garrett Vienne, St. Mary’s, Tyler McCain, St. Mary’s; Garrett Vienne, St. Mary’s; Justice Arceri, Crescent City; Jase Griffin, Country Day; Michael Hickey, Country Day; Jake Bates, Covenant Christian Academy; Drake Battaglia, Houma Christian School; Gavin Dugas, Houma Christian School; McCade LeBlanc, Houma Christian; Blake Hidalgo, Central Catholic; Brandon Hudspeth, Sacred Heart; Keaton Tate, Sacred Heart; Justice Arceri, Crescent City; Raj Shah, St. Martin’s; Brady Atkins, Montgomery; Hunter Cooley, East Beauregard; Nick Bellina, Ascension Catholic; Stefan Guarisco, Central Catholic; Wes Gresham, Cedar Creek; Ross Lafleur, St. Edmund; Huff McIntosh, Cedar Creek; Gibson Lafluer, St. Edmund; Desmond McGovern, St. Martin’s.

CLASS 1A SOFTBALL
Pos     Name    School  Cl.     Avg.
P       Mary Terral     Cedar Creek     So.     24-3
P       Megan Landry            Central Catholic        Sr.     26-3
P       Ryann Bizette   Catholic-PC     So.     24-2
P       Julia Beck, Ascension Catholic  Jr.     19-3
C       Peyton Eschette Houma Christian Sr.     .615
IF      Brittany Longman        Central Catholic        Sr.     .475
IF      Miranda Smart   Mangham Sr.     .480
IF      Blaire Bass     Catholic-PC     Sr.     .424
IF      Anna Larr Roberson      Cedar Creek     8th     .510
OF      Maddy Matt      St. Mary’s      Jr.     .573
OF      Kaitlin Cooper          Cedar Creek     Fr.     .447
OF      Noel Baker      Hanson Memorial So.     .455
UTL     Kaitlyn Gros    Central Catholic        Sr.     .388
UTL     Raeshaun Melancon       Ascension Catholic      Jr.     .439
UTL     Claire Roy      Catholic-PC     Sr.     .417
UTL     Amy Bonvillain  Houma Christian Sr.     .581
UTL     Savannah LeJeune        Catholic-PC     Sr.     .487

OUTSTANDING PLAYER: Megan Landry, Central Catholic
COACH OF THE YEAR: Joe Russo, Central Catholic

Honorable mention: Hannah Vercher, Montgomery; Cameron Beal, Houma Christian; Madelyn Carlos, Houma Christian School; Zoe LeBouef, Covenant Christian Academy; Karley Poindexter, Mangham; Hanna Egan, Merryville; Sydnee McCall, South Cameron; Haley Gray, Cedar Creek; Graycyn Dye, Mangham; Rachel Collins, Mangham; Hannah Vercher, Montgomery; Jennifer Greene, Oberlin; Brooke Anderson, Ouachita Christian; Kennedy Heisler, Mangham; Aimee Prejeant, Ascension Catholic.


CLASS B 
BASEBALL
Player  Class   Avg.
Keaton Booker, Florien, Sr. .481
Donovan Thibodeaux, Maurepas, Sr. .463
Brennan Maddox, Fairview, Jr. .353
Jacob Oxley, Florien, Sr. .398
Grant Dowies, Fairview, Sr. .500
Chaz Scivicque, Maurepas, Jr. .502
Hunter Dowies, Fairview, Sr. .381
Matthew Bullock, Choudrant, Sr. 10-3
Jake Cooper, Monterey, Sr. 9-1
Parker Hay, Weston, Sr. .421
Will Reese, Anacoco, Jr. .444
Ty Williams, Hicks, Sr. .421
Tyler Meyers, Simpson, Sr. .350
Lane Alford, Florien, Soph. .402
Connor McGlothlin, Grace Christian, Sr. .397
Jason Evans, Weston, Jr. .482

OUTSTANDING PLAYER: Keaton Booker, Florien
COACH OF THE YEAR: Richard Partridge, Florien

Honorable mention: Holden Rivers, Zwolle; Matthew Younse, Choudrant; Kade Passman, Monterey; Jake Barlow, Monterey; Cameron Strother, Glenmora; Dylan Stokes, Glenmora; Cody Allen, Grace Christian; Ryan McMellon, Stanley; Chris Eusay, Anacoco; Austen Partridge, Anacoco; Payton Gordon, Fairview; John David Maxwell, Weston; Kyle Reeves, Weston; Luke Boswell, Grace Christian; Zach Norwood, Stanley; Blake Fisher, Converse; Darrian Bouquet, Maurepas; Landon Funderburk, Zwolle; Ashton Alford, Florien; Drew Weekley, Hicks; Matt Jones, Holden.

CLASS B
SOFTBALL
Player  Class   Avg.
Abbey McMillian, Florien, Jr. 22-3
Caitlyn Corley, Florien, Jr. .353
Kaitlin Davis, Florien, Jr. .493
Bailey McCleary, Florien, Jr. .495
Lyndsey Hayes, Quitman, Sr. 20-4
Molly Wilson, Castor, Sr. 16-9
Korie Kreps, Anacoco, Fr. .632
Shauna Knighten, Quitman, Sr. .400
Cecilia Akin, Weston, Jr. 19-6
Mandy Huckaby, Weston, Sr. .440
Emily Welborn, Stanley, Sr. .408
Loran Nolen, Glenmora, Jr. .481
Olivia Williams, Fairview, Fr. .476
Brailie Gautreau, Maurepas, Jr. .365
Haylee Tidwell, Florien, Fr. .424
Hunner Guyotte, Quitman, Fr. .477
OUTSTANDING PLAYER: Abbey McMillian, Florien
COACH OF THE YEAR: Debbie Pender, Weston

Honorable mention: McKenna Lessard, Maurepas; Lacy Loupe, Maurepas; Hailey Teal, Grace Christian; Maddisen Martin, Fairview; Dani Gowen, Negreet; Brett Harvey, Anacoco; Brook Guyotte, Quitman; Allie Haymon, Anacoco; Alyssa Welborn, Stanley; Shelby Dowden, Anacoco; Kim Coleman, Doyline; Ashley Temple, Castor; Ryleigh Rutherford, Florien; Mary Ellen Myers, Converse; Caroline Matthews, Florien; Shelby Lemoine, Avoyelles Charter; Adrianna Phillips, Florien; Kiley Cloud, Stanley; Jody Duncan, Monterey; Kirsten Willis, Grace Christian.


CLASS C 
BASEBALL
Sam Brandon, Ebarb, Sr., .562
Travis Schultz, Reeves, Sr., 7-3, 2.62 ERA
Colby Lafauci, Elizabeth, Sr., .441, 13-2
Ty Morgan, Elizabeth, Soph., .404
Andre Bedel, Elizabeth, Sr., .464
Caleb Lasyone, Georgetown, Sr., .391
Wesley Drake, Claiborne Christian, Sr., 10-3, .571
Griffith Olinde, Claiborne Christian, Soph., .500
Mason Diaz, Family Christian, Sr., .562
Mike Hopkins, Family Christian, Sr., .519
Chance Gordon, Elizabeth, Fr., .379
Nick Clark, Downsville Charter, Jr., .505
Seth Powell, Downsville Charter, Jr., .451
Andrew Holmes, Claiborne Christian, Jr., .441
Dillon Ridgway, Downsville Charter, Sr., .553
Jake Foster, Summerfield, Jr., .340

OUTSTANDING PLAYER: Colby Lafauci, Elizabeth.
COACH OF THE YEAR: Wayne Johnson, Downsville Charter.


Honorable mention: David Parks, Claiborne Christian; Ryne Wedrall, Claiborne Christian; David Reed, Elizabeth; Tyler Gilley, Elizabeth; Garrett Malsam, Summerfield; Tyler Anderson, Ebarb; Jacob Lafleur, Reeves; Quincy Ellis, Family Christian.

CLASS C SOFTBALL
Brianne Beard, Hackberry, Jr., 16-2, .370
Sydney Broussard, Hackberry, Sr., .400
Gracie Devall, Hackberry, Fr., .368
Abby Trahan, Hackberry, Jr., .361
Tiffany Knight, St. Joseph's, Jr., .551
Elizabeth Link, St. Joseph's, Jr., .439
Macey Firmin, St. Joseph's, Soph., 22-5
Wendy Gillet, Starks, Sr., .592
Jade Berry, Starks, Sr., .439
Destiny Grimshaw, Starks, Sr., .492
Madison Clement, Northside Christian, Sr., 17-0
Zoie Hanagriff, Northside Christian, Jr., .420
Jancee Lashley, Calvin, Sr., 13-5
Madison Pippen, Plainview, Fr., 10-5
Kandis Truelove, Georgetown, Jr., .450
Kaylon Cory, Claiborne Christian, 8th, .422

OUTSTANDING PLAYER: Brianne Beard, Hackberry
COACH OF THE YEAR: Ken Knight, St. Joseph's-Plaucheville
Honorable mention: Shanya Canoe, Georgetown; Kacie Kieffer, Calvin; Bailey Ishee, Claiborne Christian; Emily Link, St. Joseph's, Kaylee Jones, Claiborne Christian; Zera Hanagriff, Northside Christian; Sarah Brown, St. Joseph's; Jeanne Trahan, Hackberry; Lauren Rasmussen, Plainview; Leah Monte, Northside Christian; Kelli Crager, Plainview; Lexie Stine, Hackberry.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ALL STATE BASEBALL ARCHIVES (IN PROGRESS)


2014 All State Baseball and Softball teams


Class 5A

SOFTBALL
Pos.    Player    School    Cl.    Avg.
P    Kat Lee    Ouachita    Sr.    24-3
P    Tanner Wright    Sam Houston    So.    20-2
P    Bailey Allen    Pineville    Sr.    16-7
P    Skylar Cook    St. Amant    Sr.    21-2
C    Becca Brooks    Sulphur    Sr.    .405
1B    Alexis Mouton    Sulphur    Jr.    .432
2B    Payton Gremillion    Live Oak    Sr.    .495
SS    Kara Gremillion    St. Amant    Jr.    .548
3B    Carmisha Payton    East Ascension    Sr.    .491
OF    Rebecca Martin    Pineville    So.    .450
OF    Savannah Folse    Fontainebleau    Jr.    .442
OF    Brittany Case    Denham Springs    Jr.    .606
UTL    Jaden Accardo    Denham Springs    Fr.    .389
UTL    Abby Jolie    Sam Houston    Jr.    .475
UTL    Sydney Bourg    Northshore    Sr.    .735
UTL    Karlee Walker    Ouachita    Sr.    .423
UTL    Sam Dares    Mount Carmel    So.    .457
OUTSTANDING PLAYER: Kat Lee, Ouachita
COACH OF THE YEAR: Tim Whitman, Ouachita
Honorable mention: Brooke Overley, H.L. Bourgeois; Brenna Copes, H.L. Bourgeois; Devyn Knippers, Sulphur; Savannah Settle, Natchitoches Central; Shelby Rome, Fontainebleau; Sarah Long, Byrd; Addison Roark, Ouachita; Miranda Young, Airline; Lacey Dodson, Haughton; Haydn Parker, Parkway; Allie Williams, Pineville; Jessica Crum, Dutchtown; Lauren Simar, Hahnville; Casey Harrington, Ruston; Margeaux Smith, Ruston; Nikki Skerlong, Ouachita; Katie Smith, Airline; Anna Dunn, Captain Shreve; Carleigh Chaumont, Sam Houston; Madeline Poole, Alexandria; Alaina Guarino, Mount Carmel; Victoria Pederson, Ouachita; Ashlie Dubuy, West Monroe; Mary Kate Bozeman, Parkway; Miriam Trafford, Caddo Magnet; Shelby Spruiell, Byrd; Sarah Desselle, Pineville; Brister Curry, Ruston; Anna Dies, Haughton; Jessie Watts, East Ascension; Taylor Lockwood, Walker.

BASEBALL
Pos.    Player    School    Cl    Avg.
P    David Michael Burkhalter    Ruston    Sr.    7-3
P    Gunner Leger    Barbe    Sr.    17-0
P    Kade Granier    Destrehan    Sr.    9-0
P    C.J. Avrard    Jesuit    Sr.    9-2
C    Bryce Jordan    Barbe    Sr.    .475
1B    Peyton McLemore    Sam Houston    Sr.    .475
2B    P.J. Cannon    Zachary    So.    .356
SS    Kennon Fontenot    Barbe    Sr.    .489
3B    Owen Magee    Brother Martin    Sr.    .422
OF    Beau Jordan    Barbe    Sr.    .420
OF    Kevin VanAsselberg    Alexandria    Sr.    .388
OF    Parker Morris    Northshore    Sr.    .480
UTL    Brandon Sequeira    Jesuit    Sr.    10-1
UTL    Lenni Kunert    Live Oak    Jr.    .386
UTL    Greg Deichmann    Brother Martin    Sr.    .354
UTL    Kale Breaux    Sulphur    Jr.    14-3   
UTL    Brennan Grant    St. Amant    Sr.    7-3
OUTSTANDING PLAYER: Kennon Fontenot, Barbe
COACH OF THE YEAR: Greg Briggs, Live Oak
Honorable mention: Eric Miller, Byrd. Cameron Taylor, Airline; Steven Arnold, Alexandria; BJ Edwards, Pineville; Reuben Edwards, Alexandria; Carlo Graffeo, St. Paul's; Blake Baker, Jesuit; Bryce Dantin, Shaw; Ethan Elliott, Grace King; Alex Galy, Jesuit; Daniel Lahare, Brother Martin; Jace Nini, Shaw; Ryan Brewer, Destrehan; Tyler Lamers, Hahnville; Spencer Veit, Rummel; Doc Wilkerson, Ruston; Garrett Soileau, Ruston; Derek Boutin, Acadiana; Bryce Guidry, Central Lafourche; Austin Bollinger, Terrebonne; John Snyder, Byrd; Aaron Armstrong, Alexandria; Trace Carter, Alexandria; J.T. Moreau, Pineville; Corey Gaconi, Brother Martin; Mac Sceroler, Denham Springs; Ross Massey, Catholic; Handsome Monica, St. Paul’s; Nick Coomes, Catholic; Dylan Snowden, West Monroe; Braden Comeaux, Barbe; Dustin Mitchell, West Monroe; Cliff Reid, Sam Houston; Matthew Beck, Alexandria; Braedon Barrett, Barbe; Ben Leblanc, Ruston; Cade Richardson, Comeaux; Christian Volion, Holy Cross; Carl Guidry, Denham Springs; Cannon Brasuell, Ruston; Tyler Polk, Comeaux; Madison Livingston, Captain Shreve; Cody Cross, Grace King; Austin Bain, Dutchtown; Michael Claverie, Live Oak; Adam Goree, Barbe; Jarrett Gongora, Brother Martin.


Class 4A

SOFTBALL
Pos.    Player    School    Cl.    Avg.
P    Whitney Romero    St. Thomas More    So.    25-5
P    Summer Ellyson    Teurlings    Jr.    24-5
P    Nora Keehn    Vandebilt    Jr.    20-10
P    Karli Perque    Cabrini       So.    24-5
C    Bailey Hemphill    St. Thomas More    So.    .630
IF    Maddie Burcheli    North DeSoto    Jr.    .409
IF    Allie Medlin    West Ouachita       Sr.    .398
IF    Jaime Landry    St, Thomas More    Sr.    .440
IF    Amanda Gianelloni    Assumption    Jr.    .598
OF    Bobbi Smith    West Ouachita    Jr.    Jr.    .463
OF    Victoria Burns    Beau Chene    So.    .564
OF    Alex Cooper    DeRidder    Jr.    .412
UTL    Kyler Trosclair    Ellender    Sr.    .600
UTL    Rebecca Skains    West Ouachita    Jr.    .383
UTL    Erin Crane    Vandebilt    Sr.    .385
UTL    Julia Bailey    Teurlings    Sr.    .477
UTL    Emma Callie Delafield    North DeSoto    Fr.    16-7
OUTSTANDING PLAYER: Bailey Hemphill, St. Thomas More
COACH OF THE YEAR: Janie Trosclair, Ellender

Honorable mention: Kelcie Bourgeois, Rayne; Brandi Ingram, Morgan City; Marilynn Bailey, Morgan City; Meta Hight, Ursuline; Jenna Jurisich, Ursuline; Avarie Louque, Lutcher; Mallory Perrault, Plaquemine; Amber Coon, Neville; Kenyshae Beasley Bastrop; Alyssa Bush, Ellender; Kirstyn Torres, Assumption; Mallory Perrault, Plaquemine; Morgan Wampler, Grant; Amy Crockett, West Ouachita; Chelsea Fagan, Bastrop; Brittany Craig, Benton; Tori Andrus, St. Thomas More; Shelby Naquin, Ellender; Tia Coleman, Bastrop; Sami Walters, North DeSoto; Destyne Canoe, Grant; Claire Landry, Tioga; Meagan Long, Neville; Sunni Rae Blanchard, Assumption; Jessica Parker, Academy of Our Lady; Kaylah Hobbs, Neville; Gabby Kespether, Benton; Tatyana Roland, Tioga.

BASEBALL
Pos.    Player    School    Cl    Avg.
P    Jordan Antley    West Ouachita    Sr.    9-1
P    Wyatt Marks    St. Thomas More    Sr.    8-1
P    Sam Houston    St. Thomas More    Jr.    9-0
P    Tyree Thompson    Karr    So.    11-0
C    Chase Vallot    St. Thomas More    .545
1B    Austin Edens    St. Michael  Sr.   .468
2B    J.J. Faciane    DeRidder    Sr.    .412
SS    Brian Barefoot    Neville       Sr.    .358
3B    Zach Watson    West Ouachita    So.    .459
OF    Michael Green       Neville    Sr.    .384
OF    Zach Lafleur    Teurlings    Sr.    .330
OF    J.T. Mauldin    St. Michael    Sr.    .368
UTL    Jordan Shaffer    Benton    Sr.    .415
UTL    Jimmy Prieur    East Jefferson    Jr.    .400
UTL    Adam Nelson    Tioga    Sr.    6-3
UTL    Tyler Landry    Assumption  Sr.   9-3
UTL    O’Neal Lochridge    St, Thomas More    Jr.    .383
OUTSTANDING PLAYER: Chase Vallot, St. Thomas More
COACH OF THE YEAR: Paul Guerriero, Neville

Honorable mention: Jonathan Talbot, Assumption; Drake Vedros, Assumption; Aaron Henigan, Benton. Timmy Yelverton, Northwood. Carson Bolyer, Minden. Tre’l Hall, Bolton; Trip Jordan, Tioga; Conterrius Kirklin, Peabody; Clayton Noakes, Grant; Zachary Sanders, Tioga Morgan Angelo, Franklinton; Christopher Reid, St. Michael; Dylan McElroy, St. Michael; Caleb Luffey, Neville; Kye Matherne, Vandebilt; Thomas Nickerson, Neville; Spencer Hemphill, West Ouachita; Kevin Guenoit, Vandebilt; Slade Baker, Northwood; Jerry Powell, Bastrop; Chase Hawthorne, Vandebilt; Clay Harst, St. Thomas More; Hunter Keely Rayne; Turner Francis, Minden; Adam Forester, Tioga; Brian McCall, Teurlings; Tyler Reid, Karr; Cameron Horton, Benton; Joseph Tassin, West Ouachita; Devin Melancon, Cecilia; Grant Menard, Rayne; Jake Sonnier, Eunice; Hudson Rodrigue, Assumption; Evan Stadalis, Morgan City; D’Monte Carter, Karr; Cameron Ulmer, Franklin Parish; Gavin Pollock, Bastrop; Garrett O’Friel, Teurlings; Joe Keller Plaquemine; Sully Martin, Lutcher; Braiden Usey, Belle Chasse; Dell Terlich, Belle Chasse.

 Class 3A All-State

SOFTBALL
Pos.    Player    School    Cl.    Avg.
P    Shannon Dalton    St. Louis    Jr.    .505
P    MiKayla Brown    Buckeye    Sr.    19-2
P    Darian Thacker    Jena    Sr.    16-5
P    Katie Brignac    Curtis    Sr.    23-2
C    Morgan Rosteet    St. Louis    Jr.    .500
IF    Brooke Lee    Curtis    Sr.    .524
IF    Braegan Burlew    Jena    So.    .448
IF    Taylor Satchell    Notre Dame    Jr.    .469
IF    McKenzie Armand    Iota    Jr.    .593
OF    Allie Parker    South Beauregard    Jr.    .498
OF    Kelsey Bradford    Jena    So.    .462
OF    Carlie Comeaux    Brusly    Sr.    .510
UTL    Emily Triche    St. Charles Catholic    Sr.    .587
UTL    Payton Adams    Curtis    So.    .346
UTL    Carolina Sanchez    Evangel    Sr.    17-9
UTL    Alison Deville       Port Barre    Sr.    15-4
UTL    Shannon Theriot    Berwick    Jr.    .604
OUTSTANDING PLAYER: Katie Brignac, Curtis
COACH OF THE YEAR: Jessica Provost, St. Louis

Honorable mention: Demi Boudreaux, North Vermilion; Elise Vincent, North Vermilion; Abigail Leonards, Iota; Abby Trahan, Kaplan; Molly Stelly, Notre Dame; Sydney Falcon, E.D. White; Shae Schreckengost, Buckeye; Kayla Calhoun, Evangel; Amberlee Nix, North Webster; Caroline Touchet, Kaplan; Lindsie Sanders, E.D. White; Paris Hernandez, Buckeye; Shelby Salley, Evangel; Kali Clement, E.D. White; Karli McCaleb Avoyelles; Nicky Dawson, Parkview Baptist; Rachel Easley, Patterson; Bailey Wilson, Union Parish; Lexi Baker, North Webster; Kristie Thibodeaux, Kaplan; Elise Lebeouf, Notre Dame; Tristan Gros, E.D. White; Jo Jo Peloquin, Albany; Faith Parish, Buckeye; Akiya Thymes, Brusly; Carli Jo Leblanc, Brusly; Jaslyn Winkler, North Webster; Lindsey Schexnailder, Kaplan; Grace Doucet, Notre Dame; Maddie LaPrairie, Brusly.

BASEBALL
Pos.    Player    School    Cl    Avg.
P    Nick Lee    South Beauregard    Jr.    14-2
P    Brooks Bryan    Evangel    Sr.    3-1
P    Evan Hileman    Curtis    Sr.    11-3
P    Luke LeBlanc    Brusly    Sr.    8-1
C    Blake Buller    Buckeye    Sr.    .473
1B    Calvin Linden    Curtis    Sr.    .500
2B    Ryan Thompson    North Vermilion    So.    .362
SS    Ty Gurr    Livonia    Sr.    .473
3B    Logan Phillips    Buckeye    Sr.    .512
OF    Connor Western    St. Charles    Sr.    .416
OF    Harry Chairs    Curtis    Sr.    .386
OF    Brandon Hare    South Beauregard    Sr.    .400
UTL    Daniel Cabrera    Curtis    Fr.    .392
UTL    Adam Tarver    Parkview Baptist    Jr.    6-1
UTL    Ryne Ray    Evangel    Jr.    .386
UTL    Kolton Kendrick    Loranger    Sr.    .336
UTL    Dayton LaBorde    Iowa    Sr.    14-1
OUTSTANDING PLAYER: Evan Hileman, Curtis
COACH OF THE YEAR: Tim Hulett, Evangel

Honorable mention: Frank Robichaux, E.D. White Catholic; Taylor Faulk, Iowa; Miller Parker, Evangel. Gunner McEachern, North Webster. Elgin Woodside, Thomas Jefferson; Taylor Lewis, De La Salle; B.J. Waguespack, St. Charles; Mossy Mueller, Curtis; Donald Comeaux, North Vermilion; Todd Lejeune, Church Point; Jace Harrington, Erath; Royce Zaunbrecher, Notre Dame; Chris Arroyo, Port Barre; Brennan Legendre, E.D. White; Evan Guillory, Jennings; Blake Buckman, Evangel; Ethan Roberts, Buckeye; Mason Bordelon, St. Charles; John Lewis, University; Trey Broussard, North Vermilion; Jake Morvant, Church Point; Gavin Bourgeois, Notre Dame; Nick Duthu, Berwick; Jack Boyer, St. Louis; Seth Gravois, E.D. White; Chris Dupont, Parkview Baptist; Jesse Jordan, Erath; Spencer Landry, Patterson; Kameron Keller, St. Charles; Scottie Sanders, E.D. White; Hayden Gunter, South Beauregard; Joe Domingue, Albany; Ross Granger, Erath; Kwanston Adkins, Brusly; Ryan Meaux, North Vermilion; Justin Theriot, E.D. White; Thomas Legendre, E.D. White; Brandt Broussard, University; Brad Whittington, Iowa.

Class 2A

SOFTBALL

Pos.    Player    School    Cl.    Avg.
P    Jessica Travis    Oak Grove    Sr.    27-4
P    Sarah Chamberlain    Calvary Baptist    Fr.    20-5
P    Taylor Trahan    Delcambre    Jr.    19-8
P    Jensen Howell    Menard    Fr.    12-5
C    Kassie Harris    North Caddo    Sr.    .590
1B    Rylee Ferguson    Menard    Sr.    .362
2B    Drew Bennett    Oak Grove    So.    .522
SS    Amanda Feith    DeQuincy    Sr.    .505
3B    Bailey Tuminello    Hannan    Jr.    .558
OF    Abby Cook    Oak Grove    So.    .388
OF    Laken Ebarb    Many    Sr.    .423
OF    Maddie Smith    Menard    Fr.    .509
UTL    Marissa Reed    Calvary Baptist    8th    .459
UTL    Kayla Busby    Menard    Jr.    13-4
UTL    Summer Atkins    Pickering    Fr.    .557
UTL    Toni Hebert    Riverside    So.    .449
UTL    Megan Trahan    Kinder    Jr.    .509
OUTSTANDING PLAYER: Drew Bennett, Oak Grove
COACH OF THE YEAR: Trey Bennett, Oak Grove

Honorable mention: Lexi Pearce, Rosepine; Caroline Settle, Many; Darci Bonin, DeQuincy; Summer Atkins, Pickering; Amber Manuel, Mamou; Sydney Loupe, Pope John Paul II; Elizabeth Root, Episcopal; Hannah Cason, French Settlement; Caroline Settle, Many; Morghan Latour, Rosepine; Nikki Jarrell, Oak Grove; Kassilynn Rojas, Fisher; Lauryn McMahon, Rosepine; Natalie Seeser, Menard; Sydney Loupe, Pope John Paul; Meghan Robicheaux, Catholic-NI; Bobbi Jo Desselle, Oak Grove; Laura Anthon, St. Thomas Aquinas; Kenzie Glover, Calvary Baptist; Taylor Hammock, Calvary Baptist; Casey Monday, Lakeside; Taylor Doss, Lakeside; Amelia Pitre, Opelousas Catholic; Erica Delaneuville, Riverside; Courtney Pellegrin, Fisher; Madison Watson, Riverside.

BASEBALL
Pos.    Player    School    Cl    Avg.
P    Blake Gonsoulin    Catholic-NI    Jr.    6-1
P    Jesse Fruge    Rosepine    Jr.    9-3
P    Zach Rider    Kinder    Jr.    12-0
P    John Leglue    Menard    Sr.    8-3
C    Bryce Baker    Kinder    Jr.    .422
IF    Dylon Poncho    Kinder    Jr.    .427
IF    Matt Blanchard    Haynes       Sr.    .346
IF    Welles Cooley       Kinder    So.    .492
IF    Johnny Johnson    Runnels    So.    .401
OF    Austin Haman    Sterlington    Sr.    .441
OF    Logan Constantine    Opelousas Catholic    Sr.    .410
OF    Don Charles Arceneaux    Kinder    Jr.    .429
UTL    Brent Powell    Hannan    Sr.    .413
UTL    Turner Graham    Episcopal    Sr.    ..424
UTL    Kirk Hanson    Haynes       Sr.    9-1
UTL    Chasen Partridge    Rosepine    Sr.    .458
UTL    Mason Vicknair    Riverside    Fr.    .436
OUTSTANDING PLAYER: Zach Rider, Kinder
COACH OF THE YEAR: J.C. Holt, Menard

Honorable mention: Josh Gebo, Haynes; Greg Plaisance, Newman; Blaise Hymel, St. James; Mason Scott, St. James; Tanner Landreneaux, Mamou; Jacob Buchanan, Doyle; Tyler Pigott, Doyle; Ross Lambert, Sterlington; Nick Hulick, Oakdale; Chris Leblanc, Fisher; Austin Mills, Sterlington; Sam Philley, Oak Grove; Russell Gage, Redemptorist; Cole Pippen, Oak Grove; Jason Pellerin, Catholic-NI; Peyton Pharr, Catholic-NI; Cameron Corley, Lakeside; Ryan Antoon, Menard; Tyler Gauthier, Riverside; T.J. St. Pierre, Riverside; Christopher Beckman, Episcopal; T.J. Venable, Opelousas Catholic; Allen Dennis, Newman; Tarell Yocum, Winnfield.


1A ALL STATE

BASEBALL
Pos.    Player    School    Cl    Avg.
P    Grant Clary    Cedar Creek    Sr.    10-2
P    James Carney    St, Mary’s    Sr.    9-1
P    Hunter Schnebelen    St. John    10-2
P    Jacob Brown    Cedar Creek    Jr.    10-1
C    Matthew Barbier    Central Catholic    Jr.    .401
1B    Barron Courtney    Central Catholic    .452
2B    Ryan Reynolds    Ouachita Chr.    .427
SS    Caleb Ledet    Covenant Chr.    Sr.    .476
3B    Will Daniels    St. Frederick    Sr.    .478
OF    Brennan Ducote    Ascension Episcopal    Jr.    437
OF    Evan Mire    Sacred Heart    Jr.    .406
OF    Grant Montero       Ascension Cath.    Sr.    .385
UT    Ridge Heisler    Mangham    Jr.    .532
UT    Mark Van    Cedar Creek    Sr.    .417
UT    Grant Mathews    Country Day    Jr.    .468   
UT    Brandon Noel    St. John    Sr.    .444
UT    Andy Lafleur,    Sacred Heart    Sr.    .398
OUTSTANDING PLAYER: Will Daniels, St. Frederick
COACH OF THE YEAR: Cody Vidrine, Sacred Heart-Ville Platte

Honorable mention: Patrick Whipple, St. Frederick; Aaron George, Ouachita Christian; Drew Brown, St. Edmund; Connor Bates, Covenant Christian; Matthew Barbier, Central Catholic; John Broussard, Houma Christian; Christian Walker, St. Edmund; Hayden Doyle, Hamilton Christian; Jacob Caballero, Ascension Catholic; Jake Slaughter, Ouachita Christian; Seth Christian, St. Frederick; Bryson Barbier, Central Catholic; Cade Harper, Ouachita Christian; Kyle Barefield, Mangham; Drake Battaglia, Houma Christian; Grant Matthews, Country Day; Samuel Guarisco, Central Catholic; Jacob Alford, Christian Life; Brandon Hudspeth, Sacred Heart-VP; Cole Langdon, Catholic-Pointe Coupee; Jase Griffin, Country Day; Michael Mann, Country Day; Andy Lafleur, Sacred Heart; Phillip Vidrine, Sacred Heart.

SOFTBALL
Pos.    Player    School    Cl.    Avg.
P    Caley Pyles    Cedar Creek    Sr.    19-12
P    Blair Little    Grand Lake    Sr.    18-3
P    Julia Beck    Ascension Cath.    So.    24-7
P    Megan Landry    Central Catholic    Jr.    27-4
C    Claire Roy    Catholic-PC    ??    .361
IF    Megan Duchesne    Mangham    Sr.    .431
IF    Anna Roberson    Cedar Creek    7th    .422
IF    Brooke Anderson    Ouachita Chr.    Jr.    .577
IF    Madelyn Matt    St. Mary’s    So.    .676
OF    Geralyn Garrett    Central Catholic    Sr.    .507
OF    Autumn Babin       Merryville    Jr.    .611
OF    Katelin Cooper    Cedar Creek    8th    .360
UT    Ryann Bizette    Catholic-PC    Fr.    .442
UT    Amy Bonvillain    Houma Chr.    Jr.    .519
UT    Shelbi Strickland    St. John    Sr.    .523
UT    Elizabeth Griffies    Logansport    Jr.    .541
UT    Raeshaun Malancon    Ascension Cath.    .387
OUTSTANDING PLAYER: Caley Pyles, Cedar Creek
COACH OF THE YEAR: Julie Riser, Cedar Creek

Honorable mention: Peyton Cournoyer, Merryville; Regan LeJeune, Grand Lake; Brittany Longman, Central Catholic; Brodget Swann, Central Catholic; Gabby McCorkel, Convenant Christian; Naomi Trujillo, Convenant Christian; Phoebe Fabre, Catholic-PC; Miranda Smart, Mangham; Peyton Eschette, Houma Christian; Haliegh Giglio, Christian Life; Gracelyn Dye, Mangham; McKenzie Simmons, Ouachita Christian; Bailey Amedee, Ascension Catholic; Hallie Robinson, Cedar Creek; Kimberly Russo, Central Catholic; Anna Larr Robinson, Cedar Creek; Kennedy Heisler, Mangham; Michala Hughes, Block; Laryn Graves, Montgomery; Frances Reisman, Country Day.

 CLASS B 
SOFTBALL
Player    School    Cl.    Avg.
Adrianna Phillips    Florien       Jr.    .356
Paige Bryan    Monterey    Sr.    15-8
Caitlyn Corley       Florien       So.    .431
Kaitlin Davis    Florien       So.    .471
Tristan Harvey    Anacoco    So.    .611
Lyndsey Hayes    Quitman    Jr.    23-4   
Jami Johnson       Glenmora    Sr.    .625
Cassie Kuplesky    Avoyelles Charter    .350
Bailey McCleary    Florien    Fr.    .422
Abbey McMillian    Florien       So.    23-1
Haley Perkins    Faiview    Sr.    .478
Lauren Sistrunk    Converse    Sr.    .500
Lori Wallace    Castor    Sr.    .493
Olivia Williams    Fairview    8th    .500
Karlee Woodruff    Monterey    Sr.    .506
Molly G. Wilson    Castor       Sr.    17-3
OUTSTANDING PLAYER: Abbey McMillian, Florien
COACH OF THE YEAR: Kristian Muse, Quitman


Honorable mention: Shelby Dowden, Anacoco; Katelynn Giddens, Castor; Kaitlan Welborn, Stanley; Meghan Burkett, Florien; Brett Harvey, Anacoco; RyLeigh Rutherford, Florien; Korie Kreps, Anacoco; LeAnn Bennett, Simpson; Callie Maddox, Fairview; Sarah Gordon, Fairview; Maddisen Martin, Fairview; Madison McDonald, Pitkin; Dani Gowen, Negreet; HarLee Possoit, Converse; Reegan Sepulvado, Negreet; Megan Sistrunk, Converse.

BASEBALL
Player    School    Cl.    Avg
Trey Book    Monterey    Sr.    .349
Payton Gordon    Fairview    Jr.    .464
Jacob Harrison    Grace Christian    Sr.    .505
Ray Hutchinson    Holden       Sr.    .367
Garrett Lavergne    Fairview    So.    7-1
Brennan Maddox    Fairview    So.    .636
Kylar Martin       Glenmora    Sr.    .405
Travis McNett       Glenmora    So.    .380
Lane Merriman    Simpson    Sr.    .396
T.J. Miller    Grace Christian    Sr.    11-2
Jason Ortiz    Anacoco    Sr.    .415
Tyler Partridge    Florien       Sr.    .445
Kade Passman       Monterey    Jr.    8-1
Will Reese    Anacoco    So.    .356
Dylan Stokes    Glenmora    Sr.    .454
Donovan Thibodeaux    Maurepas    Jr.    .569
OUTSTANDING PLAYER: Jacob Harrison, Grace Christian
COACH OF THE YEAR: Greg Manuel, Fairview

Honorable mention: Logan Hughes, Hornbeck; Hunter Stephens, Simpson; Keaton Booker, Florien; Ryan McMellon, Stanley; Frankie Bartley, Stanley; Dillon Smith, Monterey; Jake Barlow, Monterey; Michael Griffin, Holden; Andrew Carlton, Holden, Sr.; Trevor Saucier, Grace Christian; Nathan Spears, Glenmora; Justin Holcomb, Evans; Kane Lewis, Zwolle; Dakota Paddie, Converse; Isaac Albritton, Simpson; Hunter Dowies, Fairview; Grant Dowies, Fairview; Jacob Ladner, Grace Christian; Justin Gill, Anacoco.


CLASS C
SOFTBALL
Player    School    Cl.    Avg.
Brianne Beard    Hackberry    So.    .396
Sydney Broussard    Hackberry    Jr.    .476
Taylor Brown    Elizabeth    Sr.    .399
Kaylon Cory    Claiborne Chr. 7th    .521
Paige Diener    Ebarb    Sr.    15-8
Wendy Gillet    Starks    Jr.    .482
Katelyn Jones    Northside Chr.       Sr.    .381
Zoie Hanagriff       Northside Chr.    So.    .390
Ashley Knight    St. Joseph’s    Sr.    .380
April Leonard    Downsville Charter    Jr.    .325
Kaitelynn Middleton    Downsville Charter    So.    .300
Kaitlyn Oliver    Downsville Charter    Sr.    .425
Maddison Pippen    Plainview    8th    10-10
Destiny Simon       Hackberry    Sr.    .538
Mattie Stine    Hackberry    Sr.    .462
Jolie Trahan    Hackberry    Sr.    .418
OUTSTANDING PLAYER: Jolie Trahan, Hackberry
COACH OF THE YEAR: Ryan Hanagriff, Northside Christian

Honorable mention: Tanner Maxwell, Georgetown; Averi Rivers, Ebarb; Emmalee Lewing, Ebarb; Kelli Crager, Plainview; Sydney LaFauci, Elizabeth.

BASEBALL
Player    School    Cl.    Avg
Bradley Ancelet    Northside Chr.       Jr.    .536   
Corey Antley    Downsville Charter    Sr.    .565
Ryan Armand    St. Joseph’s    Sr.    .584
Mason Diaz    Family Christian    Jr.    .500
Wesley Drake    Claiborne Chr.    Jr.    10-2
Seth Harvill    Downsville Charter    Sr.    8-2
Dannion King    Claibrone Chr.       Sr.    .407
Colby LaFauci       Elizabeth    Jr.    .454
Caleb Lasyone       Georgetown    Jr.    .508
Jordan Monte    Northside Chr.       Sr.    .544
Dylan Ogle    Claiborne Chr.       Sr.    .365
Titus Rogers    Family Christian    Sr.    .392
Jace Sauce    Georgetown    Sr.    .397
Michael Schultz    Reeves       Sr.    10-2
Joseph Trahan    Northside Chr.       Sr.    .667
Nicholas Zaunbecher    Northside Chr.       Sr.    .527
OUTSTANDING PLAYER: Joseph Trahan, Northside Christian
COACH OF THE YEAR: Lane Marceaux, Northside Christian

Honorable mention: Seth Powell, Downsville Charter; Travis Schultz, Reeves; Mark Reed, Elizabeth; Andre Bedel, Elizabeth; Zach Lasyone, Georgetown; Michael Hopkins, Family Christian; Bryce Cobb, Summerfield; Taylor Grafton, Summerfield; Christian Perkins, Elizabeth; Aubrey Chenevert, St. Joseph’s-Plaucheville.