The Louisiana Sports Writers Association

The LSWA

2018 All-State Basketball Teams

Class 5A

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Ja’Vonte Smart Scotlandville 6-4 Sr. 32.9

Brian White Natchitoches Central 5-8 Sr. 19.6

Parker Edwards St. Paul’s 6-3 Sr. 23.6

Anthony Rainey Jr. H.L. Bourgeois 5-10 Sr. 30.3

Jalen Perkins Walker 6-6 Sr. 14.2

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Tyrece Radford McKinley 6-4 Sr. 22.3

TJ Collins Bonnabel 6-3 Sr. 25.0

Willie LaPoole Ouachita 6-6 Sr. 17.0

Ferontay Banks Comeaux 6-0 Sr. 21.3

Jalen Dalcourt Lafayette 6-2 Sr. 27.0

OUTSTANDING PLAYER: JA’VONTE SMART, SCOTLANDVILLE

COACH OF THE YEAR: ANTHONY SCHIRO, WALKER

HONARABLE MENTION

Jaquan Wagner, Thibodaux; David Robinson Jr., Central Lafourche; Jamiree Williams, Central Lafourche; Allen Williams, East St. John; Semaj Matthews, Landry-Walker; Elijah Morgan, Jesuit; Tyler Epps, Brother Martin; Reggie Gause, Covington; Lucky Maxon, Destrehan; Kalil Thomas, Holy Cross; Tylor Harris, Slidell; Kolby Warren, Slidell; Kenderius Wallace, Ouachita; Langston Powell, West Monroe; C.J. Carpenter, Natchitoches Central; Alex Mandeville, New Iberia; Devaughn Thomas, Comeaux; Trent Ivy, Airline; Malik Cooper, Evangel; Latreavin Black, Southwood; TJ Robinson, Airline; Justin Holmes, Evangel; Jalen Cook, Walker; Reece Beekman, Scotlandville; Laderric Brown, Ruston; Dywan Griffin, Landry-Walker; Donell Jones, John Curtis.

GIRLS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Tiara Young Evangel 5-10 Jr. 27.2

Jerkaila Jordan John Curtis 5-9 So. 16.8

Jolie Williams, Natchitoches Central 5-7 Sr. 30.0

Alexius Horne McKinley 5-9 Jr. 21.1

Brandi Williams Barbe 5-10 Sr. 16.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Bryana Langford Zachary 5-10 Sr. 14.9

Amani McWain Ruston 5-8 Sr. 24.0

Diniaa McZeal East Ascension 5-4 Jr.15.7

Jazmyn Womack Ponchatoula 5-11 Sr. 18.2

Kennedi Heard Captain Shreve 5-10 Jr. 15.9

OUTSTANDING PLAYER: TIARA YOUNG, EVANGEL

COACH OF THE YEAR: DENNIS CHANDLER, EAST ASCENSION

HONORABLE MENTION

Mikayla Etienne, Ouachita; Claralee Richard, Sulphur; Jeriah Warren, LaGrange; Kyla Hamilton, Sam Houston;Bren’naisa Adams, Thibodaux; Taylor Lipps, East St. John; Destiny Batiste, Thibodaux; Kamryn Bartholomew, Hahnville; Meah Monroe, East St. John; Makaila Carter, Hahnville; Brandy Scott, Hammond; Lynell Washington, Landry-Walker; Ahjah Yunusah, Dominican; Da’Jha Virgil, John Curtis; Breanna Zeringue, Walker; JaMecia Profit, Zachary; Rayah Haynes, Zachary; Faith Robinson, West Monroe; Divine Tanks, Barbe; Antiesha Griffin, Alexandria; Hailey Giaratano, Ponchatoula; Dynah Jones, Curtis; Gabby Dodson, Fontainebleau; Maia Robinson, Denham Springs; Tristen Washington, East Ascension; Sh’Diamond McKnight, Parkway; Ah’Millon Cosby, Southwood. Sheniqua Coatney, Southwood.


CLASS 4A

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Jalen Brooks Woodlawn-Shrevport 6-5 Sr. 25.0

Jeremiah August Carencro 6-7 Sr. 15.4

Jonathan Cisse St. Thomas More 6-2 Sr. 21.2

Seneca Knight Northside 6-6 Sr. 25.0

Dustin Roy Tioga 5-11 Sr. 18.2

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Darius Jackson Plaquemine 6-4 Sr. 20.6

Tyrun Chevalier Carencro 5-9 Sr. 19.2

Jacoby Decker Bossier 5-7 Jr. 18.6

Kendrick Dandy McDonogh 35 6-3 Sr. 13.5

Tra’Michael Moton Woodlawn 6-2 Jr. 20.0

OUTSTANDING PLAYER: JONATHAN CISSE, ST. THOMAS MORE

COACH OF THE YEAR: CHRIS KOVATCH, CARENCRO

HONORABLE MENTION

Lance Madison, Warren Easton, Sr.; Josh Ratcliff, Assumption; Tywaun Walker, Morgan City; Marquie Mosely, Ellender; Kobe Hartman, Ellender; Taaj Daniels, Morgan City; Dongell Washington, Assumption; Randy Gladney, DeRidder; Jevon Berry, Cecilia; Markeyvrick Eddie, Westgate; Quincy Leday, Opelousas; Trent Schiller, St. Michael; Latrevion Jones, Booker T. Washington; Jalen Harding, Benton; Marc Bowie, Karr

GIRLS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Domonique Davis DeRidder 5-9 Jr. 20.0

Traya Bruce South Lafourche 5-7 Sr. 21.0

Kourtney Weber Ursuline 5-10 Sr. 23.1

Emily Ward Benton 6-0 Jr. 18.5

Sha’Quandra Carter Neville 5-9 Sr. 19.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Diamond Hunter Lee 5-8 So. 18.2

Kerrigan Small Leesville 5-6 Sr. 25.0

Ashanti Eden Salmen 5-4 Jr. 20.0

Kiana Anderson Warren Easton 35 5-11 Jr. 10.5

Shaniyah Meneweather Neville 5-5 Sr. 14.0

OUTSTANDING PLAYER: KOURTNEY WEBER, URSULINE ACADEMY

COACH OF THE YEAR: DARIUS MIMMS, WARREN EASTON

HONORABLE MENTION:

Chloe Fleming, South Terrebonne; Taylor Bell, Huntington; Ra’Von Robertson, Assumption; Qua Chambers, Benton; Marghan Frierson, Ellender; Alisha Singleton, Morgan City; Bre Rodgers, Minden; Cabria Lewis, Warren Easton, Kennedi Jackson, Ursuline; Mya Phillips, Helen Cox; Destiny Thomas, Bossier; Jaylen Huderson, Salmen; Rayven Patin, Cabrini; Chrissy Brown, Carencro; Tytianna Wynn, Booker T. Washington; Dai Strong, West Ouachita; Orieon James, Ellender; Zakayla Collins, Leesville; Ava Jones Carencro; Nia Fontenette, Cecilia; Brittney Smith, Northside; Johnae Thomas, Northside



Class 3A

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Darrell Comanche Jr. Wossman 6-4 Sr. 13.4

Kobe Julien Madison Prep 6-5 Sr. 24.2

Eric Reed University 6-2 Sr. 17.7

DJ Burns S.B. Wright 6-6 Jr. 17.0

Dwight Simon Peabody 6-7 Sr. 15.1

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Randy Jones Carroll 6-5 Jr. 14.5

Darius Smith Peabody 6-4 Jr. 18.4

Gregory Hammond S.B. Wright 6-5 Jr. 16.8

Jailyn Natt Wossman 6-2 Sr. 12.3

Jaylin Walker Washington-Marion 5-8 Sr. 19.1

OUTSTANDING PLAYER: KOBE JULIEN, MADISON PREP

COACH OF THE YEAR: CHARLES SMITH, PEABODY

Honorable mention

Josh Leblanc, Madison Prep; Bryton Constantin, University; Jalen Henry, De La Salle, Sr.; Rylan Theyard, Lusher, Sr.; Prince Campbell, Sophie B. Wright, Jr; Kyle Ross, University; Josh Burnett, Crowley; Jahein Spencer, Madison Prep; Bryton Constantin, University; Travonte Sam, David Thibodaux; Malik Criner, North Vermilion; Coby Wilson, Iota; August Pitre, Northwest; Charlie Russell, Sophie B. Wright; Deven Melancon, Loyola Prep; Kyron Gibson, Peabody; Raymond Guillory, Lake Charles College Prep; Michael Thomas, Washington-Marion; Bailey Hardy, St. Louis; Joseph Smith, Richwood.

GIRLS

First Team

Amber Brown Carroll 5-9 Jr. 25.0

Ashlynn Derouen South Beauregard 5-6 Sr. 18.0

JaMya Mingo-Young Loranger 5-8 Jr. 25.7

Curtessia Dean Wossman 5-10 Sr. 22.0

Kennedi Brown Madison Prep 5-8 Jr. 17.3

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Madeline Gatte Iota 5-10 Sr. 21.7

Alyssa Fisher University 5-7 Jr. 20.5

Natalie Kelly Albany 6-3 Sr. 17.0

Chelsea Johnson Loyola Prep 6-1 Jr. 16.1

Teeona Barkley Marksville 5-5 Sr. 31.4

OUTSTANDING PLAYER: J’MYA MINGO-YOUNG, LORANGER

COACH OF THE YEAR: JIMMY JONES, CARROLL

Honorable mention

Shelby Augustine, Richwood; Alyx Hardy, St. Louis; Lauryn Scott, St. James; Mahogany Williams, Albany; Judnissia Straughter, Wossman; Whitney Tate, Caldwell Parish; Tykalon Jacobs, Avoyelles; Sydney Rivers, Loranger; Linsey Ard, Loranger; Rylie Frick, Kaplan; Stacie White, Eunice.


Class 2A

By LAMAR GAFFORD

Written for the LSWA

The Rayville Hornets completed a quest of perfection. The North Caddo Lady Rebels winning their fourth title in five years. The St. Katharine Drexel Lady Jackets earning their first title against a New Orleans rival.

The 2018 season can be summed up in one word for those three programs.

Historic.

Those three schools added some more extraordinary honors as they headline the Class 2A boys and girls LSWA All-State teams.

The Hornets swept the Class 2A boys individual top honors as junior Mylik Wilson and Damon West were named Class 2A boys MVP and Coach of the Year, respectively.

West guided the Hornets to a 35-0 record, thanks to players such as Wilson (18 points, 8 assists and 5 rebounds per game) leading the way in the rare perfect season.

On the girls side, North Caddo returned to the top of the mountain in Class 2A behind the playmaking abilities of Rice (26 points and 11 rebounds per game), as it continues its dynasty, while Rice earns the Class 2A girls MVP.

While the Lady Rebels were the best Class 2A non-select team, St. Katharine Drexel was the best select school as Terry Wilson earned Class 2A girls Coach of the Year by helping the school go 19-8 en route to its first championship win after a thriller with crosstown rival St. Mary’s Academy.

Wilson leads the boys first team, which has Dunham junior Jordan Wright (25.4 PPG), Episcopal senior Cameron Dumas (18.4), Riverside senior Jared Butler (28.0) and North Caddo senior Chris Thomas (20.0).

Rayville senior Nashaun Ellis (15.0 PPG), Country Day junior Kaleb Jenkins (21.0), Avoyelles Charter junior Aaron McGhee (15.6), Newman senior Riley Demps (15.6) and Dunham senior Oddyst Walker (19.2) earned second-team honors.

The girls first team is comprised of Rice, Northlake Christian sophomore Kyren Whittington (17.6 PPG), Lake Arthur senior Jamara Levy (17.0), Red River junior McKayia Hallmon (23.4) and Oakdale sophomore Sanaa St. Andre (21.3).

Rapides junior Naomi Lewis (17.8 PPG), Dunham senior Hannah Barrow (17.6), Notre Dame senior Alyssa Williams (15.6), St. Mary’s Academy freshman Tomyree Thompson (17.5) and Oakdale junior KaMaesha St. Andre (16.1) make up the girls second team.


LSWA CLASS 2A CHARTS

CLASS 2A

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Mylik Wilson Rayville 6-3 Jr. 25.0

Jordan Wright Dunham 6-5 Jr. 25.4

Cameron Dumas Episcopal 5-8 Sr. 18.4

Jared Butler Riverside 6-2 Sr. 28.0

Chris Thomas North Caddo 6-5 Sr. 20.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Nashaun Ellis Rayville 6-6 Sr. 15.0

Kaleb Jenkins Country Day 5-9 Jr. 21.0

Aaron McGhee Avoyelles Charter 6-0 Jr. 15.6

Riley Demps Newman 6-1 Sr. 15.6

Oddyst Walker Dunham 6-2 Sr. 19.2

OUTSTANDING PLAYER: MYLIK WILSON, RAYVILLE

COACH OF THE YEAR: DAMON WEST, RAYVILLE

Honorable mention

Jourdain Dishman, Menard; Zarious Lewis, Lakeview; Dorian Blue, Rapides; Brock Booker, Many; Jude Hopewell, Menard; Kevin Anderson, Vinton; Torell Tevias, Lake Arthur; Re’Chard Hill, North Caddo; Eli Mouton, Ascension Episcopal; Jalen Banks, Riverside, Sr.; Justin Ibieta, Country Day, Soph.; Garland Robertson, Riverside, Sr.; Javon Ruffin, Newman, Fr.; Norris Williams, Hannan, Jr.

GIRLS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Kyren Whittington Northlake Christian 5-9 So. 17.6

Jamara Levy Lake Arthur 5-5 Sr. 17.0

Destiny Rice North Caddo 5-9 Jr. 26.0
Makayia Hallmon Red River 5-5 Jr. 23.4

Sanaa St. Andre Oakdale 5-6 So. 21.3

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Naomi Lewis Rapides 5-7 Jr. 17.8

Hannah Barrow Dunham 5-5 Sr. 17.6

Alyssa Williams Notre Dame 6-0 Sr. 15.6

Tomyree Thompson St. Mary’s 5-9 Fr. 17.5

KaMaesha St. Andre Oakdale 5-8 Jr. 16.1

OUTSTANDING PLAYER: DESTINY RICE, NORTH CADDO

COACH OF THE YEAR: TERRY WILSON, ST. KATHERINE DREXEL

Honorable mention

Tashunna Neal, Rayville; Darlynetta Martin, Rapides; T’Kira Fuller, Rayville; Tiliah Davis, Winnfield; Cheyanne Vander, Rosepine; Shunderika Browder, Lakeview; Madison Beinvenu, Catholic-NI; Tera Small, Episcopal; Jadah Martin, North Caddo; ShaKahia Warmsley, Mansfield; Oksonna Williams, Red River; Diamond Brister, Lake Arthur; Brooklyn Fontenot, Kinder; Bria Neal, Riverside; Tyra Vaughn, St. Katharine Drexel; Kia Batiste, St. Mary’s; Natalie Newberry, Northlake Christian.


Class 1A

By James Bewers

Written for the LSWA

The Lafayette Christian boys and girls basketball teams each repeated as state champions in Division IV, and both were led by Division I signees -- Greg Williams Jr. and Megan Abrams.

Williams and Abrams will now head to St. John’s and Alabama, respectively, having been named the best players in Class 1A for the 2017-2018 season.

For the second straight year, Williams Jr. was chosen as the Louisiana Sports Writers Association’s Most Valuable Player for the Class 1A boys All-State team. Abrams was selected as the LSWA’s MVP for the Class 1A girls All-State team.

Williams, who was a part of five LCA teams that reached the state tournament, averaged 14 points, 7.7 rebounds, 4.1 assists and 2.5 steals per game this season. Named the 2018 All-Acadiana MVP and the Outstanding Player for 2017 Division IV title game, Williams Jr. finished his career with 2,078 points, 1,042 rebounds, 478 steals and 215 blocks.

Abrams, whose team lost only one game for the rest of the 2016-2017 season after she became eligible in January, averaged 20.3 points, eight rebounds, four assists, three steals and two blocks per game this season. The 2018 All-Acadiana MVP was picked as the Outstanding Player for the 2017 Division IV title game.

White Castle’s Troy Green was selected as the boys Coach of the Year after leading the Bulldogs to a 24-8 record, including their second straight Class 1A state title. Delhi’s Emily Anderson was named the girls Coach of the Year after leading the Lady Bears to a 30-7 record, including the Class 1A crown.

Tensas’ Albert South (14.8 points), White Castle’s Tre Melancon (15.0), St. Mary’s Thomas Howell (20.0) and Hamilton Christian’s Michael Thomas (17.0) make up the rest of the boys first team. Merryville’s Andrea Cournoyer (30.5), Delhi’s Le’Shanae Stubblefield (22.0), Southern Lab’s Cailain Williams (24.0) and Arcadia’s DeAndre’a Alexander (13.5) round out the girls first team.


CLASS 1A

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Greg Williams Jr. Lafayette Christian 6-4 Sr. 14.0

Albert South Tensas 6-5 Sr. 14.8

Tre Melancon White Castle 6-1 Sr. 15.0

Thomas Howell St. Mary’s 6-7 So. 20.0

Michael Thomas Hamilton Christian 6-0 So. 17.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Abdell Phillips Delhi 6-2 Sr. 15.1
Tyler Panyanouvong Southern Lab 6-1 Sr. 17.2
Dakari Johnson Convenant Christian 5-10 Sr. 27.8

Trent Washington Houma Christian 6-4 Sr. 24.0

Chanse Robinson Lincoln Prep 6-0 So. 26.5

MOST VALUABLE PLAYER: GREG WILLIAMS JR., LAFAYETTE CHRISTIAN

COACH OF THE YEAR: TROY GREEN, WHITE CASTLE

Honorable mention
Lamonte Bass, Tensas; Napoleon Nester, Delhi; Elijah Swan, Central Catholic; Tre’ Washington, Houma Christian; Andrew Young, Grand Lake; Derrick Tezeno North Central; Kailen Thibodeaux, Lafayette Christian; Nkembe Johnson, North Central; Reginald Stoner, North Central; Devante Johnson, Covenant Christian; Darian Pierce, White Castle; LaTreyus McDaniel, Haynesville; Jay Shaun Miller, Homer;

Brian Davis, Arcadia; Dakeldric Oliver, Plain Dealing.

GIRLS

First Team
Name School Ht. Class Avg.

Le’Shanae Stubblefield Delhi 5-7 Sr. 22.0

Andrea Cournoyer Merryville 5-9 Sr. 30.5

Megan Abrams Lafayette Christian 5-8 Sr. 20.3

Cailain Williams Southern Lab 6-2 Sr. 24.0

DeAndre’a Alexander Arcadia 6-1 Sr. 13.5

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Kourtne Lee Houma Christian 5-3 So. 12.0

Anna Larr Roberson Cedar Creek 5-9 Jr. 21.0

Jamilyn Robinson Ascension Christian 5-10 Sr. 26.0

Kaprecia Cowans Jonesboro-Hodge 5-7 Sr. 15.0

ReJayla Williams University Academy 6-0 Sr. 18.9

MOST VALUABLE PLAYER: MEGAN ABRAMS, LAFAYETTE CHRISTIAN

COACH OF THE YEAR: EMILY ANDERSON, DELHI

Honorable mention

Jamaica Jones, Elton; Jameica Jones, Elton; Alona Washington, Ascension Christian; Silas Payne, Southern Lab; Tasionna McDowell, Delhi; Xariel Washington, Houma Christian; Yani Johnson, Central Catholic; Casey Fitzgerald, Hanson; Makenzie Methvin, St. Mary’s; Danielle LeBlanc, Opelousas Catholic; Jay Demouchet, Vermilion Catholic; Marissa Tell, Haynesville; Teunna Perry, Plain Dealing.



Class B

By DANIEL GREEN

Written for the LSWA

Holden and Simsboro returned to the top of the Class B championship mountain earlier this month.

Holden senior Kaylee Hughes and Simsboro senior Dee Levingston not only capped their respective careers by hoisting championship gold, but they were also honored by the Louisiana Sports Writers Association as the top players in Class B.

Hughes, a McNeese State signee, averaged 15.2 points per game for 35-1 Holden, who nudged Anacoco in the Class B finals in Alexandria, 40-39.

Levingston led Simsboro to the Class B championship, averaging 18.5 points per game, claiming a victory over 2017 champion Zwolle to close out the season.

Anacoco’s Tim Parker and Crescent City's Shaun Dumas were the Coach of the Year honorees on the teams selected by a panel of sportswriters from across the state.

Parker returned to Vernon Parish to take over an Anacoco program rich in tradition. He guided the Indians to the Class B title game and a 35-5 record overall.

Dumas and Crescent City once again reached the state tournament in 2018, finishing as the Division V runners-up.

Hicks head coach Neil Standifer was also considered for the honor.

Hughes is joined on the girls first team by sophomore sister and title game MVP Jaycee Hughes (16.1 ppg.), Fairview senior Maddisen Martin (25.1), Anacoco senior Cammy Hooks (18.0) and Florien senior Aja Law (14.7).

High-scoring Pitkin sophomore Garrett Edwards (29.2), Grace Christian senior Elijah Hampton (20.0), Zwolle senior LaDarius Cutright (15.4) and Crescent City senior Terrence Smith (13.1) joined Levingston on the boys first team.

Negreet senior Kelsey Thaxton (28.2), Stanley freshman McKayla Williams (20.9), Hicks freshman Chloe Wilbanks (19.5), Fairview sophomore Maggie Manuel (20.6) and Holden senior Kaitlyn Kropog (14.0) comprise the girls' second team.

The boys' second team included Skyline sophomore Decari Markray (24.0), senior Byron Joshua (10.5) of Crescent City, senior Tucker Arkin (15.2) of Episcopal of Acadiana, Simsboro sophomore Jakemin Abbey (16.5) and Hathaway junior Trey Blanchard (17.7).

LSWA CLASS B ALL-STATE CHARTS

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Dee Levingston Simsboro 6-2 Sr. 18.5

Garrett Edwards Pitkin 6-3 So. 29.2

Elijah Hampton Grace Christian 6-4 Sr. 20.0

LaDarius Cutright Zwolle 6-1 Sr. 15.4

Terrence Smith Crescent City Sr. 13.1

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Decari Markray Doyline 6-3 So. 24.0

Byron Joshua Crescent City 5-10 So. 10.5

Tucker Arkin Episcopal Acadiana 6-1 Sr. 15.2

Jakemin Abney Simsboro 6-2 So. 16.5

Trey Blanchard Hathway 6-1 Jr. 17.7

MOST VALUABLE PLAYER: DEE LEVINGSTON, SIMSBORO

COACH OF THE YEAR: SHAUN DUMAS, CRESCENT CITY

Honorable mention

Daniel Miller, Hicks; Ara’Bian Williams, Weston; Chris Mosley, Castor; DeMarcus Hall, Grace Christian; Jordan Walker, Zwolle, Tafarrion Jones, Quitman; Kalep Crane, Simsboro; Michael Kinchen, Hicks; Tyler Lafauci, Elizabeth; Ben Preuett, Grace Christian;

GIRLS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Kaylee Hughes Holden 6-0 Sr. 15.2

Maddisen Martin Fairview 5-6 Sr. 25.1

Jaycee Hughes Holden 6-0 So. 16.1

Cammy Hooks Anacoco 5-6 Sr. 18.0

Aja Law Florien 6-0 Sr. 14.7

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Kelsey Thaxton Negreet 5-8 Sr. 28.2

McKayla Williams Stanley 5-5 Fr. 20.9

Chloe Wilbanks Hicks 5-6 Fr. 19.5

Kaitlyn Kropog Holden 5-4 Sr. 14.0

Maggie Manuel Fairview 5-10 So. 20.6

MOST VALUABLE PLAYER: KAYLEE HUGHES, HOLDEN

COACH OF THE YEAR: TIM PARKER, ANACOCO

Honorable mention: Kassi Thibodeaux, Lacassine; Anabelle Sellers, Anacoco; Morgan Miller, Florien; Destiny Jones, Stanley; Lacie Johnson, Oak Hill; Alex Rollins, Glenmora; Olivia Hennen, Choudrant; Charlei Andrews, Weston; Amanda Fekete, Holden; Florence Curaza, Quitman; Hannah Kozelski, Lacassine.



Class C

By DANIEL GREEN

Written for the LSWA

The Summerfield basketball program swept top individual player honors on the 2018 Class C all-state team selected by the Louisiana Sports Writers Association.

Seniors John Buggs and Mercedes Coleman were the leaders of their respective teams. Buggs averaged 23.2 points per game in guiding the Rebels to a Class C state title game win over Simpson, while Coleman netted 24.6 points per outing as she took the Lady Rebels to the LHSAA tournament in Alexandria, where they lost in the semifinals.

Jehovah-Jireh’s Dirk Ricks and Christ Episcopal's Kendell Richter garnered Coach of the Year honors after guiding their respective programs to Division V select championships.

Ricks won his second straight Coach of the Year honor over Summerfield veteran Randy Carlisle, who won a state title this year after losing seven of his top eight players from last year's state finalist squad. 

Richter, who led Christ Episcopal to its first state title in the school’s first season as an LHSAA member, was chosen over Atlanta's Daniel Greenhouse.

Joining Buggs on the boys first team was the Jehovah-Jireh senior duo of Trenton Payne (17.3 ppg.) and Donald Johnson III (18.1), Simpson senior Tanner Yates (20.5) and Singer senior Cameron Sandifer (27.0).

Coleman was joined on the girls first team by Plainview senior Kennedy Johnson (16.0), Atlanta junior Ariana Young (16.5), Plainview junior Alex Harrison (17.0) and Christ Episcopal's Gabby Leahy (21.0).

The boys' second team included the Ebarb duo of Zack Faircloth (16.8) and Robert Meshell (20.8), Pleasant Hill's Ethan Johnson (15.0), Xavion Haulcy (25.0) of Gibsland-Coleman and Summerfield junior Zach Kingham (17.9).

The girls second team includes Simpson junior Ally Berry (14.0), Atlanta eighth-grader Princis Goff (14.0), Singer senior Abigail Barks (13.2), Plainview's Allie Willis (15.0) and Johnson Bayou sophomore Grace Young (17.5).

LSWA CLASS C ALL-STATE CHARTS

BOYS

First Team

Name School Ht. Class Avg.

Trenton Payne Jehovah-Jireh 6-2 Sr. 17.3

John Buggs Summerfield 6-3 Sr. 23.2

Tanner Yates Simpson 6-0 Sr. 20.5

Donald Johnson III Jehovah-Jireh 6-2 Sr. 18.1

Cameron Sandifer Singer 6-1 Sr. 27.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Xavion Haulcy Gibsland-Coleman 6-0 Sr. 25.0

Zack Faircloth Ebarb 6-1 Sr. 16.0

Robert Meshell Ebarb 5-10 Jr. 20.8

Ethan Johnson Pleasant Hill 5-9 Sr. 15.0

Zach Kingham Summerfield 5-10 Jr. 17.9

MOST VALUABLE PLAYER: JOHN BUGGS, SUMMERFIELD

COACH OF THE YEAR: DIRK RICKS, JEHOVAH-JIREH

Honorable mention

Cartavious Patterson, Saline; Lashon Moliere, Phoenix; Elijah Malone, Saline; Jaron Davis, Jehovah-Jireh; Cody Baugus, Georgetown; Joel Bradberry, Grand Isle; Jaylen Roy, Family Christian; Austin Acree, Claiborne Christian.

GIRLS

First team

Name School Ht. Class Avg.

Mercedes Coleman Summerfield 5-4 Sr. 24.6

Ariana Young Atlanta 5-1 Jr. 16.8

Kennedy Johnson Plainview 5-4 Sr. 16.0

Gabby Leahy Christ Episcopal 5-4 21.0

Alex Harrison Plainview 5-10 Jr. 17.0

Second Team

Name School Ht. Class Avg.

Ally Berry Simpson 5-10 Jr. 14.0

Princis Goff Atlanta 5-7 8th 14.0

Abigail Barks Singer 5-6 Sr. 13.2

Allie Willis Plainview 5-9 Jr. 15.0

Grace Young Johnson Bayou 5-9 So. 17.5

MOST VALUABLE PLAYER:   MERCEDES COLEMAN, SUMMERFIELD

COACH OF THE YEAR: KENDELL RICHTER, CHRIST EPISCOPAL

Honorable mention

Natalie Clark, Starks; Addison Edwards, Harrisonburg; Payton Miller, Simpson; Claire Dunnahoo, Reeves; Kyla Crosby, Grand Isle; Madison Thacker, Plainview; Taylor Lilly, Claiborne Christian; Rayleigh Bennett, Claiborne Christian; Lexi Rachal, Family Christian.