The Louisiana Sports Writers Association

The LSWA

2016 All-State Baseball and Softball Teams


Class 5A

Baseball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Adam Goree      Barbe   Jr.     8-1
P       Austin Perrin   Hahnville       Jr.     8-2
P       Tyler Booth     Barbe   Sr.     8-0
P       Bo Hardin       Lafayette       Jr.     8-1
C       Keelyn Johnson  Pineville       Sr.     .394
IF      Josh Smith      Catholic        Sr.     .379
IF      Antonio Gauthier        Barbe   So.     .398
IF      Brandon Briuglio        Jesuit  Sr.     .417
IF      Hudson Laborde  Lafayette       Sr.     .467
OF      Jacob Pearson   West Monroe     Jr.     .488
OF      Seth White      Ruston          Sr.     .460
OF      Dane Simon      Destrehan       Jr.     .420
UT      Daniel Cabrera  Curtis  Jr.     .393
UT      Jacob Snyder    John Ehret      Sr.     8-4
UT      Blair Frederick Brother Martin  Sr.     7-3
UT      Trent Touchet           Byrd    Sr.     .349
UT      Blayne Enlow    St. Amant       Jr.     6-4
OUTSTANDING PLAYER: TYLER BOOTH, BARBE
COACH OF THE YEAR: MATT MCCULLOUGH, ACADIANA

Honorable Mention: Austin Aucoin, Central Lafourche; Aaron Lee, Thibodaux; Josh Hebert, Central Lafourche; Owen Hebert, Central Lafourche; Brennan Guidry, Terrebonne; Logan Alleman, Central Lafourche; Trey LeBlanc, Thibodaux; Seth Boudreaux, Thibodaux; Brock Batty, Denham Springs; Dalton Louviere, H.L. Bourgeois; Gary Cavallo, Northshore; Kobe Cazes, Chalmette; Connor Cossé, Rummel; Jay Curtis, John Curtis; Chase Fourcade, Rummel; Keagan Gillies, Brother Martin; Ian Landreneau, John Curtis; Kevin Stretzinger, Brother Martin; Brenden Taravella, Holy Cross; Tré Turner, Holy Cross; Kyle Griffin, Sulphur; Landon Marceaux, Destrehan; Blake LoCicero, St. Paul’s; Rafe Schindler, Chalmette; Mason Mayfield, Jesuit; Cade Gibson, Ruston; Cameron Parikh, Airline; Kyle Backofen, Airline; Matthew Beck, Alexandria; Cain Castille, Lafayette; Justin Skeesick, Captain Shreve; Taylor Young, West Monroe; Nick Ray, Jesuit; Tanner Littleton, Barbe; Chad Romero, Acadiana; Brandon Duhon, Acadiana; Peyton Johnson, Sam Houston; Adam Sevario, St. Amant; Chris Haggard, Sam Houston; Joey Blanchard, Zachary; Trey Braziel, Hammond; Patrick Crifasi, Catholic; Jake Bellino, Alexandria; Nathan Tribble, Ponchatoula; Simon Landry, Ponchatoula.

Softball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Tanner Wright           Sam Houston     Sr.     21-3
P       Carrie Boswell  Alexandria      Jr.     18-2
P       Baylie Doiron           Zachary Sr.     26-6
P       Destiney Lilley Ouachita        Sr.     22-6
C       Jaden Accardo           Denham Springs  Jr.     .449
IF      Kourtney Gremillion     St. Amant       Sr.     .610
IF      Samantha Dares  Mt. Carmel      Sr.     .439
IF      Sydni Larrvierre        Acadiana        So.     .518
IF      Taylor Tidwell  St. Amant       So.     .504
OF      Aeriyl Mass             Barbe   Sr.     .465
OF      Abby McKey              St. Amant       Jr.     .513
OF      Abby Lewis      Zachary Jr.     .418
UT       Savannah Hall  Live Oak        Sr.     22-5
UT      Claire Weinberger       East Ascension  Sr.     .565
UT      Jessie Watts    East Ascension  Sr.     .506
UT      Jordyn Perkins          Mt. Carmel      So.     .523
UT      Emily Deramus   Evangel Jr.     .471
OUTSTANDING PLAYER: CARRIE BOSWELL, ALEXANDRIA
COACH OF THE YEAR: ERICA HARWELL, ALEXANDRIA

Honorable Mention: Christin Bland, Thibodaux; Shelby Wickersham, Mt. Carmel; Samantha Mracich, Chapelle; Jenna Bordelon, John Curtis; Alyssa Dean, John Curtis; Maeson Martindale, Hahnville; Brenae Bergeron, Fontainebleau; Haley Fremin, Fontainebleau; Lakyn Wales, Zachary; Gisselle Ash, Live Oak; Hannah Hutson, Airline; Kara Goff, Ruston; Krista Robles, Destrehan; Callie Crandall, Bryd; Toni Hebert, John Curtis; Abby Robertson; Addison Roark, Ouachita; Samantha Chetta, Hammond; Sarah Katz, Barbe; Ella Manzer, Alexandria; Allie Williams, Pineville; Alyssa Allen, Ouachita; Nikki Skerlong, Ouachita; Taryn Antoine, Alexandria; Maddie Evers, Pineville; Tiya Randle, Ouachita; Payton Adams, Curtis; Gia Zeringue, Destrehan; Pryscilla Prince, Hahnville;  Sara VanEtta, Hahnville; Blakley Cangemi, Evangel Christian; Brister Curry, Ruston; Aeriyl Mass, Barbe; Caroline Manzer, Alexandria; Rebecca Martin, Pineville; Jordyn Manning, West Monroe; Mallory Vining, Ponchatoula; Allie Amerson, Ponchatoula; Casidy Chaumont, Sam Houston; Kennedi Smith, Acadiana; Danielle Duplay, Hahnville; Briahna Bennett, Alexandria; Lauren Brown, Live Oak.



Class 4A

Baseball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Brett Weber     Teurlings       Sr.     10-0
P       Tyree Thompson  Karr    Sr.     7-3
P       Luke Honeycutt  West Ouachita           Sr.     11-1
P       Josh Taylor     Teurlings       Sr.     11-1
C       CJ Estave       Franklinton     Sr.     .474
IF      Logan Soulet    South Terrebonne        Sr.     19-8
IF      Mason Templet   St. Thomas More Sr.     .455
IF      Michael Smith           St. Michael     Sr.     .417
IF      Zach Watson     West Ouachita           Sr.     .481
OF      Myran Pelrean           Karr    Sr.     .560
OF      Hunter Speights North DeSoto    .474
OF      Nick Webre      Teurlings       Jr.     .444
UT      Daniel Charbonnet       Pearl River     Sr.     7-0
UT      Jackson Rutledge        Benton          Sr.     5-5
UT      Colton Frank    LaGrange        So.     .426
UT      Ross Scelfo     St. Michael     Jr.     .408
UT      Austin Kirkpatrick      Teurlings Catholic      .340
OUTSTANDING PLAYER: NICK WEBRE, TEURLINGS CATHOLIC
COACH OF THE YEAR: KYLE CORMIER, BREAUX BRIDGE

Honorable Mention: Connor Brunet, South Terrebonne, Rhett Fryou, Morgan > City, Blake Ougel, South Lafourche, Kye Matherne, Vandebilt Catholic, > Parker Boudreaux, Vandebilt Catholic, Alec Danos, South Lafourche, Channing > Halloway, Ellender, Morquise Charlet, Morgan City; Joseph Victorian, LaGrange; Milton Chretien, LaGrange; Donovan Murray, LaGrange; David Prudhomme, LaGrange; Cody Doucette, Lakeshore; Chase Fals, Pearl River; Mack McElveen, Franklinton; Josh Taylor, Teurlings Catholic; Tanner Craft, Benton; Koby Savoie, Livonia; Dwain Varisco, St. Michael; Phillip Hutchinson, Morgan City; Tyler Thibodeaux, Breaux Bridge; Logan Dubois, Tioga; David Yancey, Vandebilt Catholic; Hayden Cantrelle, Teurlings Catholic; Dixon Houston, Neville; Trace Francis, Minden; Clayton Noakes, Neville; Blake Freeman, South Terrebonne; Kane Degruise, Vandebilt Catholic; Brody Stelly, Carencro; Wade Grubbs, Benton; Tremaine Spears, Tioga; Alex Franks, Breaux Bridge; Landon Roberts, Cecilia; Austin Tidwell, West Ouachita; Oliver Campbell, Neville; Alex Boone, North DeSoto; Kale Boudreaux, Cecilia; Kyle Guidry, Cecilia.

Softball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Whitney Romero  St. Thomas More Sr.     15-10
P       Karli Perque    Cabrini         Sr.     26-7
P       E.C. Delafield          North DeSoto    Jr.     ??
P       Amber Coons     Neville         Jr.     15-3
C       Bailey Hemphill St. Thomas More Sr.     .560
IF      Christie Runnels        Cabrini         Jr.     .545
IF      Bayli Simon     North DeSoto    Jr.     .434
IF      Lauren Manuel   Beau Chene      .359    Sr.
IF      Alexis Hagan    Leesville       Sr.     .471
OF      Keyana Poteat   Leesville       Fr.     .433
OF      Emily Henderson North DeSoto    .390
OF      Sierra Gasca    West Ouachita           Sr.     .404
UT      Hayley Barbazon Belle Chasse    Sr.     .524
UT      Madelyn Phillips        Leesville       Fr.     10-0
UT      Chelsea Fagan           Bastrop Sr.     .441
UT      Haley Godeaux   Cecilia         Sr.     .449
UT      Sarah Koeppen   Benton          Sr.     .434
OUTSTANDING PLAYER: BAILEY HEMPHILL, ST. THOMAS MORE
COACH OF THE YEAR: SHANNON AUSTIN, CABRINI

Honorable mention: Taylor Sturm, Leesville; Ryleigh Hicks, Leesville; Zakayla Collins, Leesville. Kennedy Hebert, Morgan City, Scottie Metrejean, Morgan City, Dwanna LeBeau, Morgan City, Kaitlyn Moore, Ellender, Emily Blanchard, Assumption, Jasmine Cox, Assumption, Megan Breaux, Assumption, Sunni Rae Blanchard, Assumption, Kassi Leonard, Assumption, Emily Danos, South Lafourche, Kelsie Authement, South Terrebonne, Maddie Boquet, South Terrebonne, Claire LeBlanc, South Terrebonne, Mikenzi Authement, South Terrebonne, Cassie Boquet, Vandebilt Catholic, Mackenzie Rousseau, Vandebilt Catholic; Cailey Folse, Academy of Our Lady; Riley DeLaval, St. Scholastica; Meghan Cumming, Tioga; Phoebe Spell, Crowley; Galen Brooks, Bastrop; Kaitlyn Dalferes, Lakeshore; Christie Runnels, Cabrini; Kylee Rounds, Tioga; Sami Walters, North DeSoto; Anna Armstrong, Northwood-Shreveport; Jordie Wilhite, West Ouachita; Jade Fields, Tioga; Britanny Hutton, West Ouachita; Shelby Carlson, West Ouachita; Emma Semmes, Neville.




Class 3A


Baseball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Trey Morgan     West Feliciana          Sr.     7-1
P       Evan Daigle     Brusly  Sr.     9-2
P       Logan Savoy     South Beauregard        Jr.     10-2
P       Trey Besson     E.D. White      Sr.     7-1
C       Trey St. Pierre E.D. White      Sr.     .343
1B      Ben Bergeron    Brusly  Jr.     .359
2B      Bren Faulk      Erath   Jr.     .340
SS      Connor Dupuy            North Vermilion Jr.     .394
3B      Hayden Gunter   South Beauregard        Jr.     .416
OF      Tod Gauthe      Brusly  Sr.     .355
OF      Wesley Hebert           Eunice  Sr.     .412
OF      Jansen Fontenot South Beauregard        Jr.     .384
UT      Cody Trisler    West Feliciana          Jr.     7-1
UT      Hayden Travinski        Loyola          Fr.     .442
UT      Chase Spatafora Union Parish    Sr.     .500
UT      Chance Clark    South Beauregard        Jr.     8-1
UT      Mason Granger   Erath   So.     .432
OUTSTANDING PLAYER: LOGAN SAVOY, SOUTH BEAUREGARD
COACH OF THE YEAR: GANNON ACHORD, WEST FELICIANA

Honorable Mention: Colin Desandro, E.D. White Catholic, Bradley Gray,  Berwick, D.J. Robichaux, Berwick, Bryce Beaubouef, Patterson, Arron  McKenney, St. James, Jared Tabor, St. James; Cougar Morgan, South Beauregard; Brayden Wynn, Westlake; Hunter Racca, Westlake; Michael Boudreaux, Westlake; Cameron Fontenot, St. Louis; Brandon Legendre, E.D. White Catholic; Caleb Taylor, Eunice; Luke Young, Erath; Ferguson Cochran, St. Louis; Hunter Roussel, Iowa; Logan Vidrine, North Webster; Connor McClure, North Webster; Isaac Smith, Buckeye; Craig Walker, Jena; Connor Manola, Brusly; Cameron Wiley, Berwick; Stephen Soignet, E.D. White Catholic; Jamey Fabre, Patterson; Brady Richardson, Brusly; Brooks Southall, University; Jonavon Simmons, Jena; Sadrick Kirklin, Peabody; Parker Fink, Jena;  Ross Bujol, West Feliciana; Blake Atchley, North Webster; Riley Orr, North Webster;


Softball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Abby Trahan     Kaplan          Sr.     23-5
P       Shelby Breaux           North Vermilion Jr.     23-3
P       Kiri Parker     St. James       Fr.     13-4
P       Payge Pevey     Albany          Sr.     13-9
C       Shae Schreckengost      Buckeye Sr.     .568
IF      Nicky Dawson            Parkview        Sr.     .658
IF      Braegan Burlew  Jena    Sr.     .494
IF      Da’Sha Pitre    St. Louis       Sr.     .654
IF      Lauren Fowler           Bolton  Sr.     .488
OF      Elise Vincent   North Vermilion Sr.     .505
OF      Shay Smith      North Webster           Sr.     .407
OF      Audrey Greeley  Parkview        Fr.     .442
UT      Demi Boudreaux  North Vermilion Jr.     .505
UT      Kaitlin David   Brusly  Sr.     .407
UT      Avarie Louque   Lutcher Sr.     .424
UT      Alexa Lege      Kaplan          Sr.     .475
UT      Cameron Crochet Iota    Sr.     .400
OUTSTANDING PLAYER: ABBY TRAHAN, KAPLAN
COACH OF THE YEAR: SHAY HERPIN, KAPLAN

Honorable Mention: Avery Sanders, E.D. White Catholic, Claire Percle, E.D. White Catholic, Lindsie Sanders, E.D. White Catholic; Reagan Richard, Westlake; MeColett Bradley, De La Salle; Anna Beth Johnson, Winnfield; Destiny Williams, Bolton; Amy Reed, Iowa; Sara Tate, Pine Prairie; Karli David, Brusly; Cindy Gravois, St. James; Meredith Waltman, Loyola; Kaci Payne, Albany; Shay Smith, North Webster; Jenna Johnson, Westlake; Kaylee Lopez, North Vermilion; Rebecca Sheppard, Buckeye; Kelsey Bradford, Jena; Maley Stein, St. James; Myka Lester, Westlake; Anna Bordelon, Parkview Baptist; Cassidy Gravois, St. James.


Class 2A


Baseball

Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Cameron Christian       Menard  Jr.     11-3
P       Allen Dennis    Newman  Sr.     10-2
P       Alex Egan       St. Thomas Aquinas      So.     11-1
P       Mason Vicknair  Riverside       Jr.     8-3
C       Ryan Amerson    St. Thomas Aquinas      Sr.     .389
IF      Spencer Gardner Opelousas Catholic      Jr.     .404
IF      Welles Cooley           Kinder          Sr.     .376
IF      Johnny Johnson  Runnels Sr.     .427
IF      Justin Ory      St. Charles     Sr.     .325
OF      Quinn Heinold           Hannan  Sr.     .402
OF      Lloyd Nash      St. Charles     So.     .350
OF      Reed Bolton     St. Thomas Aquinas      Sr.     .421
UT      Chris Thibodaux Episcopal       Sr.     10-2
UT      Hunter Stanley  St. Thomas Aquinas      Sr.     .402
UT      Joe Faulk       Notre Dame      Sr.     8-3
UT      Jared Rider     Kinder  Sr.     Sr.     .376
UT      Cole Meadows    Rosepine        Sr.     8-3
OUTSTANDING PLAYER: MASON VICKNAIR, RIVERSIDE ACADEMY
COACH OF THE YEAR: BARRETT MORGAN, ST. THOMAS AQUINAS

Honorable mention: Austin Carlisle, Fisher; Jack Miller, Newman; Logan Stevens, Northlake Christian; Kody Phillips, Rosepine; Connor Castille, Opelousas Catholic; Broc Romero, Catholic-New Iberia; Zach Roussel, St. Charles Catholic; Jonathan Levassuer, Menard; Wayne Stabiler, Episcopal; Chris Beckman Jr., Episcopal; Brandon Morris, Riverside; Brady Newman, St. Charles Catholic; Nick Patty, Episcopal; J.T. Migues, Catholic-NI; Layne Mclin, Doyle; Corbett Miguez, Menard; Christian Kerut, Country Day; Dillon Blount, Doyle; Hampton Hudson, Runnels; Tyler Gauthier, Riverside;  Thomas Stevens, Notre Dame; Aaron Whipp, Opelousas Catholic; Josh Prince, Lakeside; Jake Bartley, Calvary; Ryan Reynolds, Ouachita Christian; Jake Slaughter, Ouachita Christian; Beau Bailey, Ouachita Christian; Ty O’Neal, Ouachita Christian; Aaron George, Ouachita Christian; Jarrett McDonald, Sterlington; Spencer Davism Sterlington; Kyle Barefield, Mangham; Aaron Parker, Mangham.

Softball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Jensen Howell           Menard  Jr.     21-3
P       Sarah Chamberlain       Calvary Jr.     20-5
P       Morgan LaTour   Rosepine        Jr.     20-5
P       Marcella Gossen Notre Dame      So.     19-6
C       Lauryn McMahon  Rosepine        Jr.     .481
IF      Summer Atkins   Pickering       Jr.     .500
IF      Morgan Woodard  Menard  Jr.     .404
IF      Cheyanne Guillory       Rapides Sr.     .529
IF      Karlee Kraft    St. Thomas Aquinas      So.     .589
OF      Jordan Fielder          Calvary Sr.     .394
OF      Toni Perrin     Riverside       Jr.     .528
OF      Abby Gwinn      Menard  Jr.     .432
UT      Lexi Johnson    Riverside       8th     .475
UT      Kenzie Glover           Calvary Sr.     .383
UT      Codi Vernace    Haynes Academy  Jr.     .622
UT      Kennedy Heisler Mangham Sr.     .380
UT      Mima Doucet     Notre Dame      Sr.     .443
OUTSTANDING PLAYER: JENSEN HOWELL, MENARD
COACH OF THE YEAR: TIFFANY FRAZIER, CALVARY BAPTIST

Honorable mention: Rayne Weber, Riverside Academy; Janie Milioto, Riverside;  Cheyenne Triche, Riverside; Jade Brady, St. Charles Catholic; Caroline Settle, Many; Desiree Squires, Rosepine; Amy Chenevert, Vinton; Claire Heinen Vinton; Crysta Granger, Vinton; Brennan Bourgeois, Thomas Jefferson; Mackenzie Bourgeois, Thomas Jefferson; Courtney Pellegrin, Fisher; Ashleigh Caruso, Rapides; Sarah Gartman, Kinder; Meghan Robichaux, Catholic-New Iberia; Graycen Dye, Mangham; Morgan Nobile, St. Charles; Balie Treme, Kinder; Abby Higginbotham, Notre Dame; Emma Bertrand, Kinder; Brittany Chetta, Pope John Paul II; Hannah Smith, Catholic-New Iberia; Lindsey Osbon, Archbishop Hannan; Cheyanne Guillory, Rapides; Haylee Brinlee, Rosepine; Destiny Wesley, St. Charles;  Lela Hill, St. Charles Catholic; Caroline Julian, St. Charles Catholic; Alanna Anderson, Lakeview; Lauren Nobles, Mangham; Tamaria Brisker, Red River; Shelby LaBuff, Kinder; Anna LaFleur, Opelousas Catholic; Camryn Flanagan, St. Thomas Aquinas; Desiree Squires, Rosepine; Ashley Seeser, Menard; Maddie Smith, Menard; Elizabeth Root, Episcopal.


Class 1A 


Baseball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Brady Atkins    Montgomery      Sr.     8-4
P       Chuck Kovach            Westminster     Sr.     7-1
P       John Guienze    Hanson  Sr.     10-2
P       Gregory Leger           Central Catholic        Jr.     6-3
C       Bo Barrilleaux          Hanson  Sr.     .518
IF      Mitchel Lemoine Central Catholic        Jr.     .430
IF      Gavin Dugas     Houma Christian So.     .500
IF      Samuel Guarisco Central Catholic        Sr.     .403
IF      Nick Bellina    Ascension Catholic      Jr.     .455
OF      Brennan Young   Hanson  Sr.     .447
OF      Hunter Frith    Vermilion Catholic      Sr.     .422
OF      Jeffery Elkins  Ascension Episcopal     Jr.     .411
UT      Kyle Delcambre  Grand Lake      Sr.     9-2
UT      Landon Clifton  Ascension Catholic      Jr.     7-2
UT      Logan Maggio            Catholic-PC     Sr.     .375
UT      Cullen Ledet    Covenant Christian      Sr.     7-1
UT      Emile Trahan    Vermilion Catholic      Sr.     .454
OUTSTANDING PLAYER: SAMUEL GUARISCO, CENTRAL CATHOLIC
COACH OF THE YEAR: TYLER JENSEN, CENTRAL CATHOLIC

Honorable mention: Kade Pousson, Grand Lake;  Kevin Bird, St. Martin’s; Tré Mouriz, Crescent City; Gage Trahan, Vermilion Catholic; Blake Hidalgo, Central Catholic; Ryan Boudreaux, Convenant Christian; Cameron Soulet, Convenant Christian; Brock Theriot, Houma Christian; Brady Atkins, Montgomery; McCade LeBlanc, Houma Christian; Cole Zeagler, St. Mary’s; Luke Lancon, Hanson Memorial; Gavin Dugas, Houma Christian; Mason Zerangue, Ascension Catholic; Stefano Guarisco, Central Catholic; Ross Campbell, LaSalle; David Girior, Ascension Catholic; Jackson Wyly, Oak Grove; Hayden Waters, Oak Grove; Sam Philley, Oak Grove; Huff McIntosh, Cedar Creek; Jacob Mitcham, Cedar Creek; Alex Puckett, Cedar Creek; Zach Parks, Delhi Charter; Elijah Ward, Delhi Charter.

Softball
Pos     Player          School  Cl      Avg
P       Julia Beck      Ascension Catholic      Sr.     20-4
P       Ryann Bizette   Catholic-PC     Jr.     17-11
P       Mary Terral     Cedar Creek     Jr.     20-8
P       Meredith Matt   St. Mary’s      8th     14-6
C       Alexis Blackwell        LaSalle ??      .411
IF      Hallie Autin    Central Catholic        Jr.     .422
IF      Ragan Hale      St. Mary’s      8th     .432
IF      Drew Bennett    Oak Grove       Jr.     .589
IF      Zanesia Bernard Vermilion Catholic      Jr.     .566
OF      Katelin Cooper  Cedar Creek     So.     .468
OF      Maddy Matt      St. Mary’s      Sr.     .610
OF      Rae’Shaun Malancon      Ascension Catholic      Sr.
UT      Katelyn Bellelo Catholic-PC     Sr.     .450
UT      Cameron Beal            Houma Christian Jr.     .397
UT      Sarah Dugan     Oak Grove       Sr.     .461
UT      Anna Larr Roberson      Cedar Creek     Fr.     .434
UT      Hannah Vercher  Montgomery      Sr.     .514
OUTSTANDING PLAYER: JULIA BECK, ASCENSION CATHOLIC
COACH OF THE YEAR: LAUREN DOUCET, CATHOLIC-POINTE COUPEE

Honorable mention: Madelyn Carlos, Houma Christian School, Zoee LeBoeuf, Covenant Christian Academy; Coryn Vincent, Grand Lake; Khaja Bradley, St. Martin’s; Sydnee McCall, South Cameron; Sarah Sonnier, Hanson Memorial; Paige Diamond, Hanson Memorial; Taylor Abshire, Vermilion Catholic; Megan Laird, LaSalle; Keeley Parham, LaSalle; Marlee Boudreaux, Grand Lake; Hallie Autin, Central Catholic; Alli Freeman, Cedar Creek; Hallie Boudreaux, Grand Lake; Bella Doucet, Vermilion Catholic; Ali Long, LaSalle; Alaina Parham, LaSalle; Lauryn Graves, Montgomery; Sidni Laird, LaSalle; Blair Bizette, Catholic-PC; Kenedie Richardson, Catholic-PC; Lauren Petrus, St. Frederick; Abby Cook, Oak Grove.



Class B Baseball

Baseball
Will Reese      Anacoco Sr.     .545
Austen Partridge        Anacoco Jr.     .344
Brennan Maddox, Fairview        Sr.     .464
Garrett Lavergne        Fairview, Sr.        8-2
Garrett Lemieux Fairview , Sr.       .458
Holden Rivers           Zwolle          Sr.     .414
Dayton Craig    Stanley         Sr.     .464
Lane Alford     Florien         Jr.     7-3
Mason Shuffler ESA     Jr.     .360
Matt Tassin     Avoyelles Charter       Jr.     9-1
Luke Boswell    Grace Christian Jr.     16-2
Trevor Saucier          Grace Christian Jr.     .421
Dylan Stokes    Glenmora, Sr., .430,
Caleb Hughes            Hicks , Jr.  .353
Jacob Ladner    Grace Christian Jr.     .409
Zach Norwood    Stanley         Sr.     6-3
Outstanding Player: Brennan Maddox, Fairview
Coach of the Year: Brent Dowies, Fairview

Honorable Mention; Devan Williams, Fairview; Dallas Britt, Zwolle; Ashton Alford, Florien; Cody Allen, Grace Christian; Clarke Patrone, Episcopal-Acadiana; Cameron Farris, Hornbeck; Taylor Martin, Anacoco; Christian Leonards, Fairview.

Class B Softball
Player  School  Cl      Avg.
Dakota Helmer   Forest  Sr.     .590
Cecila Akin     Weston  Sr.     17-9
Olivia Lackie   Holden          8th     21-4
Abbey McMillian Florien         Sr.     21-4
Kaitlin Davis   Florien         Sr.     .377
Bailey McCleary Florien         Sr.     .425
Ryleigh Rutherford      Florien         So.     .403
Caitlyn Corley          Florien         Sr.     .344
Megan Sistrunk  Converse        Jr.     .451
Korie Kreps     Anacoco So.     .600
Adelle Smith    Fairview        Jr.     .595
Kassidy Giddens Castor  Fr.     .679
Nikki Jarrell   Oak Hill        Sr.     21-5
Haylee Tidwell  Florien         So.     .502
Emma Hutchinson Holden          8th     .450
Ashley Fogg     Holden          8th     .477
Outstanding Player: Abbey McMillian, Florien
Coach of the Year: David Knight, Holden

Honorable mention: Kaylee Brackin, Forest; Allison Irby, Forest; Kinley Bradford, Forest; Daniel Gowen, Negreet; Summer Miller, Oak Hill; Anna Ethridge, Oak Hill; Tori Carroll, Oak Hil; Olivia Williams, Fairview; Madison McDonald, Pitkin; Annabelle Sellers, Anacoco; Caroline Matthews, Florien; Caroline Smith, Weston; Madison Terdin, Weston; Alyssa Welborn, Stanley; Sydney Sons, Hornbeck; Sarah Gordon, Fairview.


Class B Story

By DANIEL GREEN

Written for the LSWA


One team won the state title for a fourth year in a row. The other team returned to the top of the heap after a year hiatus.
Florien and Fairview stood alone atop Class B at the end of the year in softball and baseball, respectively. Now the two teams have garnered the top individual honors on the all-state teams, as chosen by the Louisiana Sports Writers Association.
Abbey McMillian, the southpaw pitcher for the Florien, won her fourth straight Outstanding Player honor. Fairview's Brennan Maddox picked up his first Outstanding Player award to top the teams picked by a panel of sportswriters from across the state.
McMillian, a Troy University signee, went 21-4 in the circle this year with a 1.30 ERA for the Lady Blackcats, leading them to the Class B title for a fourth straight year. She also batted nearly .531 on the season with nine home runs and 40 RBIs.
Maddox, who is headed to LSU-Eunice, capped his high school career by earning a fourth straight all-state honor. Maddox batted .464 with seven home runs, including a massive blast in the state finals as he guided Fairview to its second state championship in three years.
Holden's David Knight and Fairview's Brent Dowies won Coach of the Year honors. Knight guided the Rockets to a 30-plus win season and a a runner-up finish to Florien in softball. Dowies, in just his first year at the helm, led the Panthers back to the state title.
McMillian had five of her Lady Blackcat teammates make the squad, including three seniors — Caitlyn Corley (.344), Kaitlin Davis (.377, 5 HRs) and Bailey McCleary (.425) — and two sophomores, Haylee Tidwell (.502, 18 RBIs) and Ryleigh Rutherford (.403, 26 RBIs).
Maddox was joined on the baseball squad by teammates Garrett Lavergne (8-2) and Garrett Lemieux (.458).
Knight saw three of his Rockets make the squad, all eighth-graders. Olivia Lackie went 21-4 on the season in the circle for Holden, while Emma Hutchinson (.450) and Ashley Fogg (.477) were solid in the batting order.
Rounding out the all-state softball squad were Forest senior Dakota Helmer (.590), Weston senior Cecilia Akin (17-9), Converse junior Megan Sistrunk (.451), Anacoco sophomore Korie Kreps (.600), Fairview junior Adelle Smith (.595), Castor freshman Kelsey Giddens (.679) and Oak Hill senior Nikki Jarrell (21-5).
The remainder of the all-state baseball team includes the Grace Christian trio of junior Luke Boswell (16-2), junior Trevor Saucier (.421) and Jacob Ladner (.409), the Anacoco duo of senior Will Reese (.545, 8 HRs) and junior Austen Partridge (.344), Zwolle senior Holden Rivers (.414), the Stanley duo of Dayton Craig (.464) and Zach Norwood (6-3), Florien junior Lane Alford (7-3), Episcopal-Acadiana junior Mason Shuffler (.360), Avoyelles Charter junior Matt Tassin (9-1), Hicks junior Caleb Hughes (.353) and Glenmora senior Dylan Stokes (.430).


CLASS C BASEBALL
Chaz Scivicque  Maurepas        Sr.     .425
Isaac Allbritton        Simpson Jr.     .382
Weston Parker           Simpson Jr. .391
Logan Taylor    Simpson Sr.     .457
Mark Reed       Elizabeth       Jr.     9-2
Ty Morgan       Elizabeth       Jr.     .456
Griffith Olinde Claiborne Christian     Sr.     .500
Trevor Rugg     Claiborne Christian     Jr.     6-4
Tyler LaGrone           Downsville      Sr.     .551
Nick Clark      Downsville      Sr.     .417
Chance Gordon   Elizabeth       So.     .453
Colton Burnett          Reeves          Sr.     .466
David Parks     Claiborne Christian     Sr.     .403
Andrew Holmes   Claiborne Christian     Sr.     .377
David Reed      Elizabeth       Sr,     .405
Dylan McCarty   Claiborne Christian     Sr.     .302
OUTSTANDING PLAYER GRIFFITH OLINDE, CLAIBORNE CHRISTIAN
COACH OF THE YEAR: ROBBIE BAINER, SIMPSON

Honorable Mention: Matthew Ward, Simpson; Kirklin Henry, Evans; Cameron Walker, Simpson; Colton Parker, Simpson; Christian Sutterfield, Elizabeth; Fisher Gardner, Summerfield; Jake Foster, Summerfield; Austin Bethea, Starks; Christian Morgan, Northside Christian; Bryce Wilfer, Starks; Hunter Doiron, Georgetown; Dillon Hayes, Northside Christian.

CLASS C SOFTBALL
Player  School  Cl      Avg.
Kaylon Cory     Claiborne Christian     Fr.      .438
Madison Pippen  Plainview       Fr.     17-9
Abigail Pippen  Plainview       7th     .426
Jewel Sharbeno  Evans   Fr.     .496
Brianne Beard   Hackberry       Sr.     .410
Gracie Devall   Hackberry       So.     .391
Abby Trahan     Hackberry       Sr.     .273
Lexie Stine      Hackberry      Sr.     .378
Elizabeth Link          St. Joseph-Plaucheville Sr.     .447
Tiffany Knight  St. Joseph-Plaucheville Sr.     .445
McKenna Lessard Maurepas        Fr.     16-6
Payton Miller   Simpson 8th          .588
Alex Harrison   Plainview       Fr.     .474
Bailey Ishee   Claiborne Christian, Fr. .360
Alexis Barker   St. Joseph-Plaucheville Sr.     .303
Brailie Gautreau        Maurepas        Sr.       .353
OUTSTANDING PLAYER: BRIANNE BEARD, HACKBERRY
COACH OF THE YEAR: ELLIOTT WEST, PLAINVIEW

Honorable Mention: Brittney Taylor, St. Joseph-Plaucheville; Jeanne Trahan, Hackberry; Blanche Beard, Hackberry; Allie Willis, Plainview; Lacy Loupe, Maurepas.


Class C Story

By DANIEL GREEN
Written for the LSWA


For the sixth straight year, Hackberry hoisted the Class C softball title in Sulphur. A couple of weeks later, Claiborne Christian claimed the Class C baseball crown.
So it comes as no surprise that the Mustangs and Crusaders landed numerous players on the Class C all-state softball and baseball teams, as voted on by a panel of the Louisiana Sports Writers Association.
Hackberry senior Brianne Beard and Claiborne Christian senior Griffith Olinde were chosen as the Outstanding Players of the Year for softball and baseball, respectively, while Plainview's Elliott West and Simpson's Robbie Bainer were honored as Coach of the Year.
Beard, who was the Class C Player of the Year in 2015, had another solid season for the Lady Mustangs, notching a .410 batting average, while Olinde sported a .500 batting average as he guided the Crusaders to the championship.
West, in just his third year at the helm of the Lady Hornet softball program, guided his team to a 17-9 record and first-ever appearance in the Class C finals. Bainer coached Simpson to the Class C semifinals, where it led for most of the game before falling to Downsville.
Beard was joined on the all-state softball squad by three of her Hackberry teammates — senior Abby Trahan (.273), senior Lexie Stine (.378) and sophomore Gracie Devall (.391). Olinde had four of his Crusader teammates make it as well, including junior Trevor Rugg (6-4), senior David Parks (.403), senior Andrew Holmes (.377) and senior Dylan McCarty (.302).
West had three of his Lady Hornets named to the squad, including freshman pitcher Madison Pippen (17-9), seventh-grader Abigail Pippen (.426) and freshman Alex Harrison (.474), while Bainer landed three of his Broncos on the baseball team in junior Isaac Allbritton (.382), junior Weston Parker (.391) and senior Logan Taylor (.457).
Rounding out the softball team were the Claiborne Christian freshman duo of Kaylon Cory (.438) and Bailey Ishee (.360), Evans freshman Jewel Sharbeno (.496), the Maurepas duo of freshman McKenna Lessard (16-6) and Brailie Gautreaux (.353), the St. Joseph trio of senior Elizabeth Link (.447), senior Tiffany Knight (.445) and senior Alexis Barker (.303) and Simpson eighth-grader Payton Miller (.588).
The remainder of the baseball squad included Maurepas senior Chaz Scivicque (.425), the Downsville senior duo of Nick Clark (.417) and Tyler LaGrone (.551), the Elizabeth quartet of junior Mark Reed (9-2), junior Ty Morgan (.456), senior David Reed (.405) and sophomore Chance Gordon (.453) and Reeves senior Colton Burnett (.466).